Tudna valaki segíteni?
I. egyenlet: 7^x-12y=0 (7 az x-ediken van)
II. egyenlet: 3^x-7y=0 (itt pedig 3 az x-ediken)
Köszönöm szépen!:)
2013. febr. 7. 21:47
1/3 anonim válasza:
Az első egyenletet szorozzukmeg 7-tel, a másodikat pedig 12-vel:
I. 7*7^x-84y=0
II. 12*3^x-84y=0
Most vonjuk ki az elsőből a másodikat:
7*7^x-12*3^x=0
7*7^x = 12*3^x
Elosztjuk mindkét oldalt 12-vel, illetve 7^x-nel:
7/12 = (3/7)^x
"Megszorozzuk" mindkét oldalt 10-es alapú logaritmussal:
lg(7/12) = lg(3/7)^x
A jobb oldalt tovább alakíthatod a logaritmus miatt:
lg(7/12) = x*lg(3/7)
Itt számológéppel kiszámolod a logaritmusokat, majd a jobb oldalival leosztasz, és megkapod x-et. Ezután már csak be kell helyettesítened valamelyik egyenletbe, és megkapod y-t is.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. febr. 7. 22:33