Exponenciális egyenletrendszer- 11. osztály?


Tudna valaki segíteni?

I. egyenlet: 7^x-12y=0 (7 az x-ediken van)

II. egyenlet: 3^x-7y=0 (itt pedig 3 az x-ediken)

Köszönöm szépen!:)



2013. febr. 7. 21:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első egyenletet szorozzukmeg 7-tel, a másodikat pedig 12-vel:

I. 7*7^x-84y=0

II. 12*3^x-84y=0

Most vonjuk ki az elsőből a másodikat:

7*7^x-12*3^x=0

7*7^x = 12*3^x

Elosztjuk mindkét oldalt 12-vel, illetve 7^x-nel:

7/12 = (3/7)^x

"Megszorozzuk" mindkét oldalt 10-es alapú logaritmussal:

lg(7/12) = lg(3/7)^x

A jobb oldalt tovább alakíthatod a logaritmus miatt:

lg(7/12) = x*lg(3/7)

Itt számológéppel kiszámolod a logaritmusokat, majd a jobb oldalival leosztasz, és megkapod x-et. Ezután már csak be kell helyettesítened valamelyik egyenletbe, és megkapod y-t is.

2013. febr. 7. 22:31
 2/3 anonim ***** válasza:

Vagy egy másik:

[link]

2013. febr. 7. 22:33
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. febr. 7. 22:33