Matek egyenletrendszer 11. osztály? Hogyan folytassam?


[link]


Feladat szövege ez volt: Oldja meg az alábbi egyenletrendszert, ahol x és y valós számok!


1) Addig eljutottam, hogy az első egyenletből "x= 10^y +3" -at csináltam.

2) Ezt próbáltam a másodikba behelyettesíteni és később helyettesítéssel : "10^y =a" egy másodfokú egyenletet kaptam.

3) Azonban a bal oldalon vagy egy logaritmus, míg a jobb oldalon nincs és NEM TUDOM AZT HOGYAN KELL ELTÜNTETNI ONNAN!!


Nagyon megköszönném ha valaki segítene :D


2012. dec. 28. 10:07
 1/1 anonim ***** válasza:

Vegyük észre, hogy a log után: x^2-4x+3=(x-1)(x-3) alakba írható.

x=10^y+3 -->x>3

A log után nem állhat negatív szám. Ez teljesül is, ha x>3


log (x-1)(x-3) = 2y+1

log (x-1)+log(x-3) = 2y+1


A másik egyenletből:

log (x-3)=log 10^y =y


log (x-1)+y = 2y+1

log (x-1)= y+1


x-1=10^(y+1)

x-1=10*10^y


Most kihasználva, hogy 10^y=x-3


x-1=10*(x-3)

x-1=10x-30

29=9x


x=29/9


y=log(29/9-3)=-0,65321


Ellenőrizve kijön, hogy tényleg jó megoldás.



De úgy is megoldható, ha a 2. egyenletet 10^ -re emeljük:


x^2-4x+3=10^(2y+1)


10^(2y+1)=10*10^(2y)=10*(10^y)^2=10*(x-3)^2


Vagyis


x^2-4x+3=10*(x-3)^2


Egy sima másodfokú egyenlet, amit meg kell oldani.

2012. dec. 28. 11:50