Krisz0801 kérdése:

Egyenletek megoldása szorzattá alakításban valaki segítene hogy megértsem?

2013. márc. 2. 21:29
 1/10 anonim ***** válasza:
Konkrét példán keresztül lehet megmagyarázni!
2013. márc. 2. 21:34
 2/10 A kérdező kommentje:
Például: A,1- 6-2x/3 = x - x+3/2 b, x-1/2 + 3x-1/4 - 5x-1/6 = 2 c, x - 6-2x/3 = 2x - 4 - x+3/2 d, x + x+1/4 = 2x + 5-3x/2 - x-3/8 e,2 * 1/3 (x/4 - 1/5) - 3/4 (2/3 - 3x/2) = 7/20
2013. márc. 2. 21:37
 3/10 anonim ***** válasza:

a)1-(6-2x)/3=x-(x+3)/2 /.6

6-2(6-2x) =6x-3(x+3)

6-12+4x =6x-3x-9

x=3


Lényeg, hogy közös nevezőt kell keresni, azzal beszorozni az egyenlet két oldalát,majd rendezni.

2013. márc. 2. 21:44
 4/10 A kérdező kommentje:
Csak azt nem értem, hogy miért kell utána 2-szer megszorozni az egyik oldalt, a másikat pedig 3-szor.
2013. márc. 2. 21:51
 5/10 anonim ***** válasza:

Mind a két oldalt 6-tal szoroztam,de annál a kifejezésnél, amelyiknek 3 volt a nevezője,egyszerűsítés után 2-vel kell szorozni.


(6-2x)/3*6=2*(6-2x)

2013. márc. 2. 21:58
 6/10 A kérdező kommentje:
Tegyük fel, hogy az egyik kifejezésnél 3 a nevező, a másiknál 4, akkor ez hogy oldható meg?(Bocsi de nem nagyon értem)
2013. márc. 2. 22:03
 7/10 anonim ***** válasza:
Akkor 12 a közös nevező. Amelyik kifejezésnek 3 volt a nevezője, azt 4-el kell szorozni, amelyiknek pedig 4 volt a nevezője, azt 3-mal.
2013. márc. 2. 22:16
 8/10 A kérdező kommentje:

És még ezt megmutatnád?

(x-3)*(5+2x) - (7x+2)*(x-3) = (x-1)*(x-3)

és ez valahogy úgy jött ki, hogy megvolt az eredmény, és minden tényezőjéből kifejeztük az x-et, és azok voltak a megoldás halmazaiban, amik lehetnek az x.

2013. márc. 2. 22:31
 9/10 anonim ***** válasza:

(x-3)*(5+2x) - (7x+2)*(x-3) = (x-1)*(x-3)

A bal oldalra rendezünk mindent.

(x-3)*(5+2x) - (7x+2)*(x-3) - (x-1)*(x-3) = 0

Mivel minden tag tartalmazza az (x-3) tényezőt ezt ki lehet emelni.

(x-3)[(5+2x)-(7x+2)-(x-1)]=0

(x-3)[5+2x-7x-2-x+1]=0

(x-3)(4-6x)=0

Egy szorzat értéke akkor 0, ha valamelyik tényezője 0.

ha x-3=0

x=3

ha 4-6x =0

4 = 6x

2/3 =x

2013. márc. 2. 22:43
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettél!:)
2013. márc. 2. 22:52