Segítség! Hogyan kell megoldani ezt az exponenciális egyenletet: 3^x/2-2^x+2/3=2^x-1/3+3^x/2-1?


2013. febr. 21. 10:56
 1/5 anonim ***** válasza:
2013. febr. 21. 12:45
 2/5 bongolo ***** válasza:

Hogy vannak a törtek? Szóval kellene zárójelezni? Úgy értem, hogy mondjuk az elején 3 az x-ediken van, vagy 3 az x per kettediken?


Mondjuk így van?

3^(x/2)-2^((x+2)/3)=2^((x-1)/3)+3^(x/2)-1


Egyébként mindkét oldalon van (3^x)/2 vagy 3^(x/2), attól függ, hogyan megy a zárójelezés, úgyhogy az eleve kiesik, ezáltal nem annyira bonyolult a helyzet, mint elsőre látszik.

2013. febr. 21. 13:05
 3/5 A kérdező kommentje:
Igazad van, valójában így néz ki az egyenlet 3(x/2)-2((x+2)/3)=2((x-1)/3)+3((x/2)-1).
2013. febr. 22. 10:34
 4/5 A kérdező kommentje:
Bocsi, vagyis 3^(x/2)-2^((x+2)/3)=2^((x-1)/3)+3^((x/2)-1).
2013. febr. 22. 10:35
 5/5 bongolo ***** válasza:

3^(x/2) - 2^((x+2)/3) = 2^((x-1)/3) + 3^((x/2)-1)

3^(x/2) - 3^((x/2)-1) = 2^((x-1)/3) + 2^((x+2)/3)

3^(x/2) - 3^((x/2)-1) = 2^((x+2)/3 - 1) + 2^((x+2)/3)

3^(x/2) - (1/3)·3^(x/2) = (1/2)·2^((x+2)/3) + 2^((x+2)/3)

(2/3)·3^(x/2) = (3/2)·2^((x+2)/3)

3^(x/2) = (3/2)²·2^((x+2)/3)

Bármilyen alapú logaritmust véve:

(x/2)·log 3 = 2·log(3/2) + (x/3 + 2/3)·log 2

(x/6)(3·log 3 - 2·log 2) = 2·log(3/2) + (2/3)·log 2

(x/2)·log(3³/2²) = 3·2·log(3/2) + 2·log 2

(x/2)·log(3³/2²) = 2·(3·log(3/2) + log 2)

(x/2)·log(3³/2²) = 2·log(2·3³/2³)

x/2 = 2

x = 4

2013. febr. 22. 12:42