Egy téglalap kerülete 42 cm, átlója 15 cm. Mekkorák a téglalap oldalai?


Egy téglalap területe 192 négyzetcentiméter, kerülete 56. Mekkorák az oldalai?

Egy téglalap K=40 cm, a téglalap oldalai fölé írt négyzetek területeinek az összege 208 négyzetcentiméter. Mekkorák a téglalap oldalai?



2013. febr. 7. 19:21
 1/5 anonim ***** válasza:

T = 192 = ab

K = 56= 2(a+b)


T-ből kifejezed az egyik ismeretlent: b = 192/a

Behelyettesítesz K egyenletébe:


2[a+(192/a)] = 56

a+ 192/a = 28

a²-28a+192=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletébe behelyettesítesz, a két eredmény:


a₁ = 16 --> b₁ = 12

a₂ = 12 --> b₂ = 16


A téglalap oldalai tehát 16 és 12 cm

2013. febr. 7. 20:03
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

K = 42

d = 15


42 = 2(a+b)

21 = a+b


Pithagorasz-tételt felírjuk:

a = √(d²-b²)= √(225-b²)


A kerületes egyenletbe behelyettesítünk:

21 = √(225-b²) + b


21+b = √(225-b²) (négyzetre elemjük mindkét oldalt)

441-42b+b² = 225-b²


Összevonás után:

b²-21b+108=0


Megoldóegyenletbe behelyettesítessz, a két megoldás:

b₁ = 12 --> a₁ = 9

b₂ = 9 --> a₂ = 12


A téglalap két oldala 12 és 9 cm.

2013. febr. 7. 20:13
 3/5 anonim ***** válasza:

K = 2(a+b) = 40

a+b = 20 ---> a = 20-b

a² + b² = 208


A második egyenletbe behelyettesítünk:

(20-b)² + b² = 208

400-40b+b²+b² = 208


Összevonás után:

b²-20b+96 = 0


Egyenletet megoldod:

b₁ = 12 --> a₁ = 8

b₂ = 8 --> a₂ = 12


A téglalap oldalai 12 és 8 cm.

2013. febr. 7. 20:21
 4/5 anonim ***** válasza:
Javítás: "21+b" helyett "21-b"
2013. febr. 7. 20:23
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm,köszönöm!
2013. febr. 11. 19:50