Hogyan? Megoldással MATEK 1FELADAT. 1. a) Egy téglalapméterben mért kerülete ugyanakkora, mint négyzetméterben mért területe. Mekkorák a téglalap oldalai?

b)Egy 100m hosszú és 80m széles téglalap alakú gyümölcsöst körbe akarunk keríteni.Milyen hosszú kerítésdrótot kell vennünk, ha a kertkapura 3m helyet akarunk kihagyni, és a biztonság kedvéért 5%-os ráhagyással számolunk? Hány négyszögöles a kertünk? Hány gyümölcsfát tudunk elültetni, ha a fák nem lehetnek 5m-nél közelebb a kerítéshez és 10m-nél közelebb egymáshoz?
2012. jan. 25. 17:07
 1/2 BKRS ***** válasza:

a)

a teglalap oldalai: a,b

Kerulete: 2a+2b

Terulete ab

ab = 2a+2b

(a-2)(b-2) - 4 +2a + 2b = 2a + 2b

(a-2)(b-2) = 4

Ez a megkotes nyilvan szukseges es elegseges a feladat felteteleinek teljesitesehez.


Ha negyzet alaku, akkor csak a=4 lehetseges,

ha csak egesz oldalu teglalapok felelnek meg, akkor nylvan a-2 is es b-2 is egesz szam,

vagyis a lehetseges ertekek:

a-2 _ b-2 _ a _ b _ K _ T

1 _ 4 _ 3 _ 6 _ 18 _ 18

2 _ 2 _ 4 _ 4 _ 16 _ 16

4 _ 1 _ 6 _ 3 _ 18 _ 18


Vagyis ebben az esetben vagy 4x4-es vagy 6x3-as lehet a teglalap.

2012. jan. 25. 17:26
 2/2 BKRS ***** válasza:

b)


Kerulet: 100*2+80*2 = 360m

kerites hossza: 360-3=357m

5% rahagyas: 17.85m

Tehat legalabb 374.85m keritesdrotot kell venni, ha nem lehet tort metereket venni, akkor ez 375m.


A kert terulete: 80*100=8000 m2

egy negyszogol 3,596651 négyzetméter

a terulet tehat 8000/3,596651 = 2224,29143 negyszogol


Minden fa korul kell lennie egy 5m sugaru kornek amiben se egy masik fa kore irhato 5m sugaru kor egy pontja se kerites nincs. A legjobb ilyen fedest haromszog racs ad.

Az elso sorban 5m-re a keritestol 8db fa rakhato le,

a masodik sorra 7 db, a kovetkezore megint 8 stb... a sorok tavolsaga egymastol annyi mint az 10m-es oldalu egyenlo oldalu haromszog magassaga,a mi 8.66025404m

tehat 10 sort lehet lerakni,

ez osszesen 75 fa.


Ha a masik oldal menten vegezzuk ugyanezt, akkor az elso sorba 10 fa fer, a masodikba 9, stb...

8 sort lehet lerakni

76 fa fer ki igy.


Ha negyzetracsoszan helyeznenk el, akkor 9*7=63 fa ferne ki.

2012. jan. 25. 17:43