Hogyan oldhato meg az alabbi fizika feladat?

Egy kerekparos a teljes ut elso felet 12 km/h sebesseggel teszi meg. A hatralevo uton egyenlo ideig halad 6 km/h, majd 4 km/h sebesseggel. Mekkora az atlagsebessege?(lehetoleg m/s - ban megadva)

2013. febr. 6. 16:53
 1/2 bongolo ***** válasza:

A végén át lehet majd alakítani m/s-ba, de egyszrűbb km/h-ban számolni.


Az út hossza teljesen mindegy, mert csak az átlagsebesség kell. Vagyis tetszőlegesen megválaszthatjuk. Jelölhetjük x-szel vagy akár s-sel is, de mondhatjuk azt is, hogy 24 km. Vagy 100. Bármi. Úgyis kiesik a számolás során.


Mondjuk ha 24 km-rel számolunk, akkor nem lesz sok törtszám a számolásban.


Az út felét megtette 1 óra alatt.

A maradék 12 km-t kétszer t idő alatt tette meg. Ez alatt megtett 6t+4t utat:

6t+4t = 12

t = 12/10 óra


A teljes idő tehát 1 óra + 1,2 óra = 2,2 óra

A teljes út persze 24 km

Az átlagsebesség: 24km/2,2h = 10,9090 km/h


Ez 10,909/3,6 = 3,0303 m/s

2013. febr. 6. 18:10
 2/2 bongolo ***** válasza:
100%

Jaj, csak egy t-vel számoltam a végén, kettővel kell. Szóval ez a vége igaziból:


A teljes idő tehát 1 óra + 2·1,2 óra = 3,4 óra

A teljes út persze 24 km

Az átlagsebesség: 24km/3,4h = 7,0588 km/h


Ez 7,0588/3,6 = 1,96 m/s

2013. febr. 6. 18:13