Lenne pár feladat fizikából, valaki adna rá megoldást?


1) Egy álló 2kg tömegű testre 5N nagyságú, állandó, északi irányú erő hat. Mekkora lesz a test sebessége 2s elteltével? Hol lesz ekkor a test?


2) Egy vízszintes helyzetű csapóajtóra az ajtó forgástengelyétől 1m távolságban egy 75kg tömegű ember ül rá. Mekkora forgatónyomaték hat e miatt az ajtóra?


3) Mitől függ az, hogy egy kiterjedt testet egy adott forgástengely körül egy bizonyos nagyságú erő segítségével könnyű vagy nehéz forgásba hozni?


4) Számolja ki a munkatétel segítségével, hogy mekkora sebességgel csapódik a földbe a 20m magasról leeső kavics, ha tudja, hogy a légellenállás miatt bekövetkezett energiaveszteség 10J.


5) Mitől és hogyan függ az, hogy egy mereven mozgó kiterjedt test milyen mozgást végez?



2013. febr. 1. 14:11
 1/3 anonim ***** válasza:

1,

F = m * a

a = 2.5 m/s^2

v = a*t = 5 m/s

x = a/2 * t^2 = 5 m


2,

F = m * g ~ 750 N

T (mint forgatónyomaték) = F * R = 750 * 1 = 750 Nm


3,

A tehetetlenségi nyomatékától, ez egy tömeg jeljegű mennyiség, olyan mint transzlációnál a tömeg. Minél nagyobb, annál nehezebb megváltoztatni a test szögsebességét.


4,

Em = W

m * g * h = 1/2 m * v^2

(2 * g * h) a gyök alatt = v

v = 20 m/s

2013. febr. 1. 15:38
 2/3 anonim ***** válasza:

5,

Erre nem igazán tudom mi lenne a legjobb válasz. Függ mondjuk a gyorsulástól. Ha nincs semmilyen, akkor a test egyenes vonalú egyenletes mozgást végez vagy nyugalomban van. Ha "sima" gyorsulása van, akkor egyenes vonalú egyenletesen változó mozgást végez. Ha csak centripetális van, akkor egyenletes körmozgást végez, ha emellett van még más gyorsulás is, akkor egyenletesen változó körmozgásról van szó.

A forgómozgásra ezt nem tudom levetíteni, arról akkor beszélünk, ha a merev test egy a testhez tartozó tengely körül forog.

2013. febr. 1. 15:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget!
2013. febr. 1. 16:29