Valaki meg tudja oldani ezt a gyökös másodfokú egyenletet?


gyök(x+3)+1=gyök(3x-1) sárga matekpéldatár IV./881

ill.: gyök(4+x)+gyök(9+x)=gyök(x+25) ~883


2013. febr. 3. 13:32
 1/3 anonim ***** válasza:

négyzetreemelsz, utána marad benne egy gyök, amit a másik oldalra viszel, és megint négyzetreemlesz, így eltűnik a gyök és megoldhatod a másodfokú egyenletet.


Pl az első:

gyök(x+3)+1=gyök(3x-1)


x+3+2*gyök(x+3)+1=3x-1 /rendezem

2*gyök(x+3)=2x-5 /második négyzetreemelés


4*(x+3)=4x^2-20x+25


Ez már sima másodfokú, megoldhatod. (Elején azért kikötést kell tenni, ezt most lehagytam)

2013. febr. 3. 13:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Nekem nem jön ki az eredmény.
2013. febr. 3. 13:54
 3/3 anonim ***** válasza:

4*(x+3)=4x^2-20x+25


4x+12=4x^2-20x+25

0=4x^2-24x+13


x1= 5,398

x2=0,602


Vissza kell helyettesíteni, a 0,602 nem lesz megoldás.


x=5,398 tényleg kielégíti az egyenletet.


A másikat pontosan ugyanígy kell.


Amikor négyzetreemelsz, akkor ez lesz belőle:


gyök(4+x)+gyök(9+x)=gyök(x+25)

(4+x)+2*gyök(4+x)gyök(9+x)+(9+x)=(x+25)


rendezed, aztán megint négyzetre emelsz és eltűnik a gyök, aztán megoldod.

2013. febr. 3. 16:13