Dizzysunflower kérdése:

Ezt meg tudná oldani valaki? ( Másodfokú egyenletet kell kihozni belőle, később pedig elvégezni azt) x (x+1) (x+2) (x+3) =24

Próbálkoztam vele, de a végén belezavarodtam, és nagyon csúnya eredmény jött ki. Fontos lenne, előre is köszönöm.

2012. nov. 10. 08:23
 1/8 anonim ***** válasza:

X^4 + 6X^3 + 11X^2 + 6X = 24


én itt adtam fel ... rohadt régen kellett ilyent számolnom ... nem tudom hogyan lesz ebből másodfokú

2012. nov. 10. 08:45
 2/8 A kérdező kommentje:
ja, idáig jutottam el én is. De azért köszi :)
2012. nov. 10. 10:43
 3/8 anonim ***** válasza:
Negyedfokú lesz a kifejezés, így felírható két másodfokú polinom szorzataként. Valóban, rendezve x^4+6x^3+11x^2+6x-24=0 adódik. Elég könnyen észrevehető, hogy ennek egyik gyöke az x=1. Így (x-1)*(harmadfokú polinom, ami megkapható polinomosztással)=0. Itt megint lesz egy olyan gyök, mi viszonylag könnyen észrevehető, ez x=-4. Azaz (x-1)*(x+4)*(másodfokú polinom)=0, vagy ha így jobban tetszik, akkor (x^2+3x-4)*(másodfokú polinom)=0. Márpedig egy szorzat akkor 0, ha valamelyik tényezője 0, ezt meg lehet oldani a megoldóképlettel :)
2012. nov. 10. 11:27
 4/8 anonim ***** válasza:
De itt van a szorzatalak is akkor: (x^2+3x-4)*(x^2+3x+6)=0
2012. nov. 10. 11:36
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :):*
2012. nov. 10. 17:28
 6/8 anonim ***** válasza:

Van egy kevésbé trükkös mód is:


Ilyen esetben, amikor a tényezők szimmetrikusan helyezkednek el valamilyen változó körül, akkor azt érdemes új ismeretlennek bevezetni:


Legyen y=x+1,5


Ezzel:


(y-1,5)(y-0,5)(y+0,5)(y+1,5)=24


az (a-b(a+b)=)a^2-b^2 azonossággal:


(y^2-0,25)(y^2-2,25)=24


Ez pedig y^2-re nézve másodfokú egyenlet:


y^4-2,5*y^2-23,475=0


Ezt szépen meg lehet oldani...


Ezzel a módszerrel nem kell "kiszúrni", hogy x=1 megoldás, ...

2012. nov. 11. 10:00
 7/8 anonim ***** válasza:

előbb egy zárójel lemaradt:


"az (a-b)(a+b)=)a^2-b^2 azonossággal: "

2012. nov. 11. 10:01
 8/8 anonim ***** válasza:

[link]


regizz be, és akkor láthatod lépésről lépésre

2012. nov. 12. 10:18