Hogyan kell kémiából egyenletet rendezni, illetve egy számítási feladatot elvégezni?
Pl
__Nh3+__O2--->__N2+__H2O
hány gramm réz kell 50 grammmréz-szulfid előállításához
stb.
Általános iskolában az egyenletrendezésről elég annyit tudni, hogy mindkét oldalon ugyanannyinak kell lennie az azonos elemek darabszámának, és a vegyületek elé lehetőleg egész együtthatókat kell írni.
Tehát itt például, ha nem írsz elé semmit, akkor a bal oldalon 1 db N, 3 db H, 2 db O van. A jobb oldalon pedig 2 db N, 2 db H és 1 db O. Amik különböző darabszámmal állnak a kér oldalon, azokat "közös nevezőre" kell hozni. Tehát pl. nekünk itt most az kell, hogy mindkét oldalon 6 db H legyen, mert a 2-nek és a 3-nak az a legkisebb közös többszöröse. Ahhoz, hogy 6db H legyen a bal oldalon, a NH3 elé kell írni egy kettest, a jobb oldalon pedig a H2O elé egy 3-ast. Most nézd meg, hogy a N és az O egyenlő darabszámmal van-e mindkét oldalon? Igen, mert mindkét oldalon kettő van belőle. Tehát ezzel az egyenlettel kész vagyunk.
A második részéhez... vegyél elő egy periódusos rendszert, keresd ki benne a rezet és a ként, és íd ki a moláris tömegüket.
Cu: 63,5g/mol
S: 32g/mol
A réz-szulfid képlete: CuS. A moláris tömegét úgy kapod meg, hogy összeadod a Cu és a S moláris tömegét, tehát a CuS moláris tömege: 95,5g/mol.
Most egy egyenletet kell felírni.
Cu + S = CuS
Látszik, hogy egy mol rézzel egy mol kén reagál és egy mol réz-szulfid keletkezik. Innentől egyenes arányosság az egész.
Tehát 63,5g réz és 32g kén reakciójakor 95,5g vegyület keletkezik. Akkor 50g vegyület x g rézből keletkezik.
x = 50 / 95,5 × 63,5g
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!