Ez a logaritmusos egyenlet nem megy: [link]


Bajlódok vele, nincs ötletem hogyan kellene megoldani, úgyhogy nagyon örülnék a segítségnek. Levezetésre is szükségem lenne, nem csak az eredményre, hogy megértsem.


2012. nov. 5. 16:32
 1/2 bongolo ***** válasza:

Néhány átalakítás:

log_x(5·√5) = log_x(5) + log_x(√5)

= log_x(5) + 1/2·log_x(5) = 3/2·log_x(5)


log²_x(√5) = (log_x(√5))² = (1/2·log_x(5))²


Nevezzük el a log_x(5)-öt y-nak


3/2·y − 5/4 = (1/2·y)²

6y − 5 = y²

y² − 6y + 5 = 0

Ennek gyökei:

y1 = 1

y2 = 5


Vagyis a két megoldás:


a) log_x(5) = 1

A logaritmus definíciója szerint: x^1 = 5

vagyis x = 5


b) log_x(5) = 5

A logaritmus definíciója szerint: x^5 = 5

vagyis x = ötödik gyök 5

2012. nov. 5. 17:24
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. nov. 5. 17:30