Ez a logaritmusos egyenlet nem megy: [link]
Bajlódok vele, nincs ötletem hogyan kellene megoldani, úgyhogy nagyon örülnék a segítségnek. Levezetésre is szükségem lenne, nem csak az eredményre, hogy megértsem.
2012. nov. 5. 16:32
1/2 bongolo válasza:
Néhány átalakítás:
log_x(5·√5) = log_x(5) + log_x(√5)
= log_x(5) + 1/2·log_x(5) = 3/2·log_x(5)
log²_x(√5) = (log_x(√5))² = (1/2·log_x(5))²
Nevezzük el a log_x(5)-öt y-nak
3/2·y − 5/4 = (1/2·y)²
6y − 5 = y²
y² − 6y + 5 = 0
Ennek gyökei:
y1 = 1
y2 = 5
Vagyis a két megoldás:
a) log_x(5) = 1
A logaritmus definíciója szerint: x^1 = 5
vagyis x = 5
b) log_x(5) = 5
A logaritmus definíciója szerint: x^5 = 5
vagyis x = ötödik gyök 5
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. nov. 5. 17:30