Egyenes egyenlete! Légyszíves segíteni a megoldásában. Írjuk fel az (x-1) ˇ2+ (y+2) ˇ2=4 kör (3;1) ponton áthaladó érintőinek az egyenletét?

/ˇ2 négyzeten/

2012. nov. 5. 01:21
 1/5 anonim ***** válasza:
ezen a ponton átmegy a kör egyáltalán?
2012. nov. 5. 02:06
 2/5 A kérdező kommentje:
elvileg igen, tudnál segíteni a megoldásában, nem tudom hol álljak neki.
2012. nov. 5. 04:03
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem a kör halad át a ponton, hanem valamelyik (két) érintője!!


Van erre a Thalész-körös módszer, és a paraméteres módszer.

Melyiket vettétek?

2012. nov. 5. 20:55
 4/5 A kérdező kommentje:
A Thalész-körös módszerrel ha le tudnád vezetni az jó lenne.
2012. nov. 5. 23:11
 5/5 anonim ***** válasza:

Na akkor a kör középpontja K(1;-2).

A P(3;1) pont távolsága K-tól: gyök(2^2+3^2)=gyök(13)


A PK szakasz, mint átmérő fölé kell felírni egy kör egyenletét. Ennek középpontja a PK szakasz felezőpontja:

((1+3)/2; (-2+1)/2)=(2;-0,5)


Ez utóbbi körnek a sugara a PK szakasz hosszának fele: gyök(13)/2


Így a kör egyenlete: (x-2)^2+(y+0,5)^2=13/4


Na most ennek a két körnek a metszéspontjai lesznek az érintési pontok. Egyenletrendszerként kell megoldani.

(Kicsit macerás lesz, mert nem szépek a megoldások...)


Felbontva a zárójeleket:

(1) x^2-2x+1+y^2+4y+4=4

(2) x^2-4x+4+y^2+y+1/4=13/4


(1) x^2-2x+y^2+4y=-1

(2) x^2-4x+y^2+y=-1


Kivonva a felsőből az alsót:

2x+3y=0


Innen kifejezve: x=-3y/2


helyettesítsd vissza pl. (1)-be, és oldd meg a másodfokú egyenletet.


Így megkapod az érintési pontok koordinátáit, ami (3; -2) és egy nem egész koordinátájú pont lesz: (3/13; -2/13)


Ezeken át pedig felírhatók az egyenletek...


az egyik: x=3

a másik: 5x-12y=3

2012. nov. 6. 00:25