Hogyan kell ezt a másodfokú egyenletet megoldani?


Már muszáj megkérdeznem, mert idegbajt kapok...

Nem értem hogy kell...

És elegem van.

Itt van például ez:

(x-7) (x+3)+(x-1)(x+5) =102

Ha valaki segítene megérteni, nagyon hálás lennék...

De már unom, hogy senki nem tudja nekem elmagyarázni, aztán így csináljak házit... Tényleg nem értem... hogyan kezdjem el.

Azt tudom, hogy majd fel kell venni a=, b=, c=

Aztán egy megoldóképlet... de előtte? hogyan kezdjek neki? Mi ezeknek a sorrendje? egyáltalán nem értek semmit...


2012. nov. 14. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:
Csak fel kell bontani a zárójeleket, utána pedig összevonni. :)
2012. nov. 14. 20:56
 2/6 anonim ***** válasza:

Ahol szorzás van a két zárójelben lévő kifejezés között, azokat össze kell szoroznod. Tehát első lépés a zárójeles kifejezések felbontása azáltal, hogy összeszorzod őket. Én ezt gimiben mindig nyilakkal csináltam, mivel ekkor minden tagot minden taggal kell szorozni. Az első kifejezés esetében így húzod a nyilakat:

x -> x

x -> 3

-7 -> x

-7 -> 3

Amiket összenyilaztál összeszorzod és leírod egymás mellé:

x*x=x^2

x*3=3x

-7*x=-7x

-7*3=-21

Azaz az első kifejezés eltűnt, a második kifejezés még megmaradt:

x^2 + 3x - 7x - 21 + (x-1)(x+5)=102

A második esetében is nyilazol:

x->x

x->5

-1->x

-1->5

Ez lesz:

x^2 + 5x -x -5

Most már mindent felbontva:

x^2 + 3x - 7x - 21 + x^2 + 5x - x - 5 = 102

Most szépen kivonod meg összeadod, amiket tudsz, majd azt tapasztalod, hogy az x ki is esik, mert: 3x-7x+5x-x=0. Így megoldóképlet nem kell:

2x^2 - 26 = 102

2x^2 = 128

x^2 = 64 (Gyököt vonsz, de -8 nem lehet mert x>0)

x=+8


Egyébként az nem nagy szám, hogy tudod a másodfokú egyenlet megoldóképletét, mert benne van a fgv. táblába. Szval neked igen nagy lemaradásaid voltak általánosba is meg gimibe.

2012. nov. 14. 20:57
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy így levezetted!

de, lenne itt egy apróság...

x^2 + 3x - 7x - 21 + x^2 + 5x - x - 5 = 102

Innentől konkrétan mit is kell csinálni vele és hogyan?

Elakadtam.


Meg órai munkákban volt ilyen x1=, x2=, x1,2= (alsóvonallal)

Na, ilyenek most nem kellenek?

Én teljesen be vagyok kavarodva. teljesen kínai az egész. Mintha minden feladatot máshogy kellene megoldani és egyiket sem tudom hogy.

2012. nov. 14. 21:15
 4/6 anonim ***** válasza:

1. lépés:

Jelen pillanatban nincs másodfokú egyenleted. Csinálnod kell egyet.

Az egyenlet első része:

(x-7)*(x+3)= x2 - 4x -21


Az egyenlet második része:

(x-1)*(x+5)= x2+4x-5


/A zárójeleket úgy kell szorozni, hogy minden tagot minden taggal meg kell szorozni/


Összevonsz: 2x2(két szer x a négyzeten, csak nem tudom a másodikont megjelentetni ezen a felületen) +0x-26


Tehát:

2x2 +0x-26=102

/Hogy egyszerűbben dolgozhass, osztod kettővel/

x2+0x-13=51

/Nullára redukálsz, azaz a szabad oldalból 0 -át csinálsz úgy, hogy elveszel 51 - et/

x2+0x-64=0


Most van kész a másodfokú egyenleted.

2. lépés: Megoldóképlet:

A négyzetes tag előtt szám az "a".

Itt az a=1

Az x-es tag előtti szám a "b".

ITT a b=0

A szabad-tag a "c".

Itt a szabad tag a -64.


Behelyettesítesz:

És megkapod normál esetben a két megoldást. Itt 8 és -8


Jelen pillanatban a normál eset könnyebb, nem kell megoldóképlet sem, mert a 0 x-es tag miatt egyszerűen gyököt vonsz.

x2-64=0

x2=64 /gyökvonás után +-8

2012. nov. 14. 21:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Látom válaszoltak már...

De hátha a kettőből ki tudod silabizálni a jót. :)

2012. nov. 14. 21:17
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utóbbit is! :)
2012. nov. 14. 21:20