Elakadtam a matek háziba mik a válaszok? Feladat lent


Egy üzem téglatest alakú beton virágtartó ládákat gyárt. A láda külső élei: az alap 90cm, 40cm oldalú téglalap, a harmadik oldalél 35cm.A láda minden falának a vastagsága 5cm.

A, Hány dm3 földdel tudnánk egy ládát színültig megtölteni?



B, Hány dm3 beton szükséges egy ilyen láda elkészítéséhez?



C, A láda belsejét vízzáró bevonattal látják el. Hány dm2 vízzáró bevonatra van szükség ládánként?



2012. dec. 16. 11:10
 1/4 anonim ***** válasza:
25%
Másold le hétfön óra előtt valamelyik stréber osztálytársadéról.
2012. dec. 16. 11:33
 2/4 anonim ***** válasza:
Rajzold le. Először a nagy téglatestet, aztán bele a kisebbet. Tök egyszerű kiszámolni, ah látod, hogy mit kell. Sima téglatest, semmi bonyolult nincs benne, csak felszínt és térfogatot kell számolni. Ha így sem megy, szólj apádnak, biztos segít.
2012. dec. 16. 11:46
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A virágláda külső méretei adottak. A belső kiszámításánál van egy kis turpisság.

Mivel a falak vastagsága 5 cm, így a belső (üres téglatest alakú rész) hossza: 90cm-ből 2x5 cm, mert mindkét végen lejön a falvastagság. A szélessége: 40 cm-ből lejön a 2x5 cm, mert szintén mindkét oldalon lejön a falvastagság. De! A magasságból csak 5 cm jön le, mert csak alul van fal, felül szintben van a virágláda felső síkjával.


A belső (üres) téglatest 80*30*30 cm-es, azaz 72000 köbcentiméter. Ennyi földdel lehetne színültig megtölteni. 1 köbdeciméter 1000 köbcentiméter (1 dm 10 cm és 10*10*10=1000), ezért a 72000 köbcentiméter 72 köbdeciméter (azaz 72 liter; inkább így szokták megadni a virágföld térfogatát).


Ha nem lenne üres a virágláda belseje, hanem a külső méreteknek megfelelő tömb lenne, akkor a térfogata 90*40*35=126000 köbcentiméter lenne.

A kettő különbsége 126000-72000=54000 köbcentiméter, ez a virágláda alja és oldalai térfogata. 1 köbdeciméter 1000 köbcentiméter (1 dm 10 cm és 10*10*10=1000), ezért az 54000 köbcentiméter 54 köbdeciméter; ilyen térfogatú beton kell egy virágláda elkészítéséhez.


És akkor a vízzáró rész. Már ismerjük a belső üres rész méreteit.

Az alapja 80*30 cm (a falak vastagságával csökkentett hossz és szélesség). A két nagyobb oldallapja 2*80*30 cm (hosszában a falak, magasság irányában az alap vastagságával csökkentett méretek).

A két kisebb oldallapja 2*30*30 cm (a falak vastagságával csökkentett szélesség és az alap vastagságával csökkentett magasság).

Számoljuk ki: (80*30)+(2*80*30)+(2*30*30)=9000 négyzetcentiméter. 1 négyzetdeciméter 100 négyzetcentiméter (1 dm 10 cm és 10*10=100), vagyis a 9000 négyzetcentiméter 90 négyzetdeciméter.


Szép napot!

2012. dec. 16. 11:47
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek
2012. dec. 16. 13:29