Logaritmus egyenlet? Hogyan folytassam?


[link]


Emelt szintű logaritmus egyenlet? Az én ötletem: a jobb oldalon lévő 9x alapú logaritmust kellene 3x alapú logaritmusra változtatni. Illetve a 6-ot is 3x alapú logaritmusra = 3x alapú logaritmus 729!


De hogy lehetne továbbírnom? Köszi, aki időt szentel erre a "könnyű" feladatra :D


2012. dec. 13. 18:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Kikötéssel kell kezdeni, x>0.


4*log_9x 3=log_9x 3^4=log_9x 81


A 3x-re való áttérés nem igazán segít. Úgyhogy próbáljuk meg 3-as alapú logaritmusra áttérni.


log_3x 3 = log_3 3 / log_3 3x = 1/(log_3 3+log_3 x)= 1/(1+log_3 x)


illetve


log_9x 81= log_3 81 / log_3 9x = 4/(log_3 9+log_3 x)=

4/(2+log_3 x)


A=log_3 x helyettesítéssel az egyenlet úgy néz ki, hogy


1/(1+A)+4/(2+A)=6


Ez egy sima egyenlet, egy ismeretlennel, nem okoz gondot a megoldása.

1/(1+A)+4/(2+A)=6 /*(1+A)(2+A)


(2+A)+4*(1+A)=6*(1+A)(2+A)


5A+6=6A^2+18A+12

0=6A^2+13A+6


Megoldóképlettel kijön, hogy

A=-2/3 vagy A=-3/2


lássuk, melyik lehet jó megoldás:


-2/3=log_3 x

Ebből x=3^(-2/3) --> (vagyis köbgyök 1/9), kb 0,48


Illetve

-3/2=log_3 x

x=3^(-3/2) --> (vagyis gyök 1/27), kb 0,19


Ellenőrizni kell, excelbe beütöttem:

mindkét megoldás jó.

2012. dec. 13. 19:28
 2/4 A kérdező kommentje:
Mindent világosan értettem. Egyet viszont nem. Mikor beírom a megoldóképletbe a számokat, akkor nekem nem -2/3 és -3/2 jön ki. Lehet, hogy pofon egyszerű, de mégse jövök rá, hogy hogy csináltad. Mert a Te megoldásod a jó, megnéztem a megoldókulcsban! :D
2012. dec. 13. 19:52
 3/4 anonim ***** válasza:

D=b^2-4*a*c

D=13*13-4*6*6=25 -->gyökvonás után 5 marad.


x1=(-13+5)/(2*6)=-8/12=-2/3

x2=(-13-5)/(2*6)=-18/12=-3/2

2012. dec. 13. 19:56
 4/4 A kérdező kommentje:

Úristen! Két számot is rosszul írtam le, ezért nem jött ki. Lehet kicsit fáradt vagyok már..

Nagyon köszönöm a sok segítséged :D Nagyon hálás vagyok, remélem hétfőn a dogába is menni fog :DDDD

2012. dec. 13. 20:31