Matematika, középiskola logaritmusos egyenletben kérhetnék segítséget?


Beteg voltam, és nem tudom, hogy kell megoldani, próbálkoztam de ostoba dolgok jöttek ki.


Feladat:

lg x= 0.8 lg x +0.301


S az eredménynek 1,505-nek kell lennie.


Odáig eljutottam, ha jól értettem a barátnőm füetéből, hogy átírom logaritmusra mindet,

lg X= 0,8 lg X + lg 10^0.301

S akkor ha elhagyom a lg-kat, akkor kapom ezt:


X=X^0,8 + 10^0,301


S innen valami exponenciálissal kellene, vagy hogy? vagy nem is jól gondolkodtam? Köszönöm aki tud segíteni!



2012. ápr. 23. 16:53
 1/1 BKRS ***** válasza:

lg(x) = 0,8 lg(x) + 0,301

0,2 *lg(x) = 0,301

lg(x) = 0,301/0,2 = 1,505

Vagyis lg(x) lesz 1,505.


x = 10^1,505 = 32


A megoldasod szerint az lg-ket nem lehet elhagyni, csak akkor ha mindket oldal egyetlen lg fuggveny.

lg X= 0,8 lg X + lg 10^0.301

Eloszor el kell erni, hogy egyetlen lg fuggveny legyen mindket oldal:

lg X= lg (X^(0,8)*10^0.301 )

Na most lehetne elhagyni az lg-t.

2012. ápr. 23. 17:07