α, β, γ ∈ R és n >= 3 esetén számítsa ki az alábbi n-szer n-es determináns értékét.
|α β β . . . β|
|γ α 0 . . . 0|
|γ 0 α . . . 0|
|. . . . . . .|
|. . . . . . .|
|. . . . . . .|
|γ 0 0 . . . α|
2012. dec. 4. 19:30
1/1 anonim válasza:
Emelj ki az első sorból β/α-t,így az α helyett α^2/β lesz, a β-k helyett pedig α.
Így kivonogatva a többi sort az első sorból, az első kivételével minden elem nulla lesz, az első elem pedig α^2/β-(n-1)γ.
Tehát csak az első elem aldeterminánsát kell kiszámítani, ami pedig α^(n-1), hiszen csak a főátlóban vannak nem nulla elemek.
Így a determináns értéke:
β/α*(α^2/β-(n-1)γ)*α^(n-1)
Kicsit át lehet alakítani:
β*(α^2/β-(n-1)γ)*α^(n-2)=
(α^2-(n-1)βγ)*α^(n-2)=
α^n-(n-1)βγ*α^(n-2)
Szerintem ez a megoldás, és a legegyszerűbb formája.