Matek kérdés. "a" és "b" szám irracionális. Szorzata és összege racionális. Két ilyen számot kell megadni. Melyikek ezek?


2012. dec. 4. 14:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Úgy érted, hogy két ilyen (a-b) számpárt kell megadni?
2012. dec. 4. 15:05
 2/4 A kérdező kommentje:

Hát ez a pontos feladat:

"Adjon meg két olyan irracionális számot, amelyek összege és szorzata is racionális."

2012. dec. 4. 15:10
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

például

(x+y)(x-y)=x^2-y^2


na most, ha y például gyök(2), és x valami racionális szám, akkor

a=x+y

b=x-y


esetén

a+b =2x racionális és

a*b szintén racionális.


PL

1+gyök(2) és 1-gyök(2)


összege 2, szorzata -1 miközben mindkettő irracionális.


De igazából a

gyök(2) -gyök(2) páros is jó.

összege 0, szorzata -2.

2012. dec. 4. 15:18
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2012. dec. 4. 15:26