[link]
2012. dec. 1. 21:22
 1/9 bongolo ***** válasza:

Eredményt nem mondok, de leírom.

70 normális eloszlású valószínűségi változó átlaga is normális eloszlású. Ha az eredeti várható értéke µ szórása σ, akkor az átlag várható értéke is µ, de a szórása σ/√n, vagyis σ/√70.


Vagyis a kimért 156,7 psi értéket ehhez a normális eloszláshoz kell hasonlítani.


A számolás lényege az, hogy át kell alakítani standard normális eloszlássa a Z=(X-µ)/σ képlet szerint (vigyázz, ez az általános képlet, most a szórás nem σ, hanem σ/√70), és megnézni a Φ táblázatban, hogy mennyi a Φ(Z). Az a) és c) esetben Z értéke negatív lesz, de a táblázatban csak pozitív értékek vannak! Olyankor az abszolút értékhez tartozót kell kinézni a táblából, és 1-Φ(|Z|) lesz az igazi.


a) µ=157, σ=3 → 3/√70

b) µ=155, σ=3 → 3/√70

c) µ=157, σ=1,5 → 1,5/√70


X mindhárom esetben 156,7

2012. dec. 4. 14:44
 2/9 A kérdező kommentje:
hát nekem nemakar semmilyen eredményt sem elfogadni rá
2012. dec. 7. 23:09
 3/9 bongolo ***** válasza:
Mi jött ki, mit próbáltál?
2012. dec. 7. 23:31
 4/9 A kérdező kommentje:

leírom az a) esetet mit próbáltam:

Z=(156,7-157)/(3/√70)= -0,3/8,3666= -0,03585= |0,04|→ 0,516

1-0,516= 0,484 és ezt a 0,484-et írtam be és nemjó

2012. dec. 8. 20:01
 5/9 bongolo ***** válasza:

A 3/√70 nem 8,3666! A √70 annyi, 3/√70 meg 0,3586

(156,7-157)/(3/√70) = −0,837

stb.


Szóval simán elszámoltad.

2012. dec. 8. 23:27
 6/9 A kérdező kommentje:

hát ezzel az értékkel sem fogadja el amit én számolok:

Z=|0,837|=0,7995

1-0,7995=0,2005 és nemjó

2012. dec. 9. 09:15
 7/9 bongolo ***** válasza:

Hmmm, pedig ez az eredmény jónak tűnik. Nem tudom, mi lehet a gond.


Mindenesetre ha kiderül, írd már meg, mi lett a jó.

2012. dec. 9. 18:35
 8/9 A kérdező kommentje:

hát tényleg érdekes, mert b és c esetre meg jók az eredmmények és ugyanúgy számoltam őket mint az a esetet.

b: 1

c: 1-0,9525

2012. dec. 9. 23:49
 9/9 bongolo ***** válasza:
Akkor bizonyára elrontották az a)-t.
2012. dec. 10. 12:27