Valaki segíteni ebben az egyetemi matek példában?


Sziasztok, tudna valaki segíteni?



Két urnában golyók vannak, az A urnában 2 fehér és 16 piros, a B urnában 9 fehér és 13 piros. Feldobunk egy érmét. Ha fejet dobtunk, akkor az A urnából kiveszünk egy golyót, ha pedig írást dobtunk, akkor a B urnából veszünk ki egy golyót.


Feltételezve, hogy a kivett golyó fehér lett, mennyi a valószínűsége annak, hogy az érmével fejet dobtunk?



Köszönöm szépen!


2012. nov. 4. 09:28
 1/3 anonim ***** válasza:
Szép feladat, és minden tiszteletem azé, aki megfejti.
2012. nov. 4. 09:49
 2/3 anonim ***** válasza:
2012. nov. 4. 10:26
 3/3 anonim ***** válasza:

A Bayes-tétel alapján kell megoldani:

Ha X egy tetszőleges esemény és Y1, Y2, ... egy teljes eseményrendszer, akkor

P(Yi|X)=P(X|Yi)*P(Yi)/P(X)


ahol P(X)-et ki is kell számítani sokszor:


P(X)=P(X|Y1)*P(Y1)+P(X|Y2)*P(Y2)+...


Itt X esemény: fehér golyót húzunk

Y1 esemény: fejet dobtunk

Y2 esemény: írást dobtunk


Ekkor:

P(X)=(2/18)*0,5+(9/22)*0,5

P(X)=0,26


P(X|Y1)*P(Y1)=(2/18)*0,5=0,555...


Ezeket már csak be kell helyettesíteni:


P(Y1|X)=0,556/0,26=0,2136 (kb)

2012. nov. 4. 11:57