Erre az egyetemi matekfeladatra mi lehet a megoldás?

[link]
2012. nov. 3. 15:07
 1/5 bongolo ***** válasza:

Feltételes valószínűség


A 15 lehetőség ez:

2·SP, 3·SZ, 1·PP, 6·PZ, 3·ZZ


b) P(D|B) = P(mindkettő azonos színű FELTÉVE legalább 1 piros) = P(mindkettő piros) = 1/15


c) P(D|nemC) = P(mindkettő azonos színű FELTÉVE mindkettő zöld) = P(mindkettő zöld) = 3/15

2012. nov. 3. 23:47
 2/5 A kérdező kommentje:
egyis se jó :S
2012. nov. 4. 11:16
 3/5 bongolo ***** válasza:

Bocs, elrontottam, késő volt már tegnap...


Egyrészt nem vettem figyelembe, hogy az eseménytér leszűkül feltételes valószínűségnél a feltétel eseteire (ez volt a nagyobb hiba), másrészt a c)-nél nem negáltam a C-t (pedig odaírtam, hogy nemC).


Szóval:

b)

A feltétel B, vagyis csak arra a 9 esetre szűkül az összes eset, amikor legalább az egyik piros: 2+1+6=9. A nevező tehát nem 15, hanem 9. A számláló marad ugyanaz, tehát 1/9.


c) nemC miatt:

P(mindkettő azonos színű FELTÉVE nem zöld mindkettő)

A 3 darab ZZ kivételével teljesül a FELTÉVE rész, tehát az összes esetek száma 12 lesz. A közül a 12 eset közül az egyetlen PP teljesíti a "mindkettő azonos színű" feltételt, tehát a valószínűség 1/12


... Most látom, te is rájöttél, hogy egyik válaszom se volt jó. Bocs.

2012. nov. 4. 11:26
 4/5 bongolo ***** válasza:

Még valami: Ha nem ilyen kézi összeszámlálgatást csinálnánk, akkor így lenne mondjuk a b):


P(D|B) = P(DB)/P(B)


Az első válaszomban csak P(DB)-t számoltam ki, az volt 1/15. P(B)=9/15, ezért lesz a P(DB)/P(B) = (1/15)/(9/15) = 1/9


A c) is hasonlóképpen.

2012. nov. 4. 11:30
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. nov. 4. 14:13