Segítene valaki az alábbi példában?


Sziasztok, lenne valaki olyan szíves segíteni ebben a példában?


Nagyon szépen köszönöm előre is:)


Egy egységnyi hosszúságú szakaszon véletlenszerűen felveszünk két pontot. Mennyi a valószínűsége annak, hogy a két pont közötti távolság kisebb mint 0.7 ?


2012. nov. 3. 17:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Ezt tipikusan egy (x;x) koordinátarendszerben lehet jól megoldani.

Legye x az egyik pont távolsága a bal végponttól, y pedig a másik pont távolsága ugyanettől. Ekkor x és y is a [0;1] tartományban mozog.

Most nézzük a derékszögű koord-rdsz [0;1]x[0;1] négyzetét!

Itt bármely pont egyértelműen társítható a szakaszon levő pontpárral.

Az a kérdés, hogy mi a kedvező pontok halmaza?

Ha most a (0; 0,7) ill. a (0,7; 0) pontból 45°-os egyeneseket húzol, akkor e két egyenes közé eső négyzetpontok a kedvező pontok. (Mivel ilyenkor a két koordináta különbsége max. 0,7.)

Ennek a hatszögnek a területét kell osztani a teljes területtel (ami 1).

A hatszög területe pedig úgy számítható, ha kivonod a két kis háromszög területét: 1-2*(0,3*0,3/2)=1-0,09=0,91.


Ezek alapján a keresett valószínűség 0,91.

2012. nov. 3. 18:55
 2/2 A kérdező kommentje:
kööööööszööööönööööm szépen :)))
2012. nov. 3. 18:56