Segítene valaki az alábbi példában?


Sziasztok, lenne valaki olyan kedves, hogy segítene az alábbi példában? Fáradozását előre is köszönöm! :))


A 76 felbontható három természetes szám összegeként 76 = a + b + c alakban, figyelembe véve az összeadandók sorrendjét is. Például a 76 = 20 + 21 + 35 és 76 = 21 + 35 + 20 különböző felbontások. Az adott szám minden különböző felbontása azonos valószínűségű.


Ha létezik az a , b , c oldalakkal megszerkeszthető háromszög, mennyi a valószínűsége annak, hogy egyenlő szárú?


2012. okt. 23. 22:08
 1/2 BKRS ***** válasza:

76 golyó közt 75 rés van ezért összesen (75 alatt 2) különböző módon írható fel 76 az a+b+c alakban.

Ha azt akarjuk, hogy ne lehessen belőle háromszöget

alkotni, akkor a legnagyobb oldalnak 37 egységnél hosszabbnak kell lennie. A maradék 39 egységet három részre csapni megint (38 alatt 2) féle módon lehet, aztán bármelyikhez hozzácsatolva 37 egységet megvan egy megoldás,

vagyis 3*(38 alatt 2) rossz eset van.

A kedvező esetek száma tehát:

(75 alatt 2) - 3*(38 alatt 2) = 666

Vagyis 666 módon lehet 3 részre osztani úgy, hogy háromszöget lehessen alkotni belőle.


Ez lesz a valószínűségünknél az összes esetek száma.

Ebből egyenlő szárú akkor lehet, ha az alap páros, kisebb, mint 38, és a maradék a két szár között osztozik,

vagyis lehet 18 különböző alap.

A 18 különböző alap lehet a,b, vagy c,

tehát összesen 18*3 = 54 a esetek száma.

A valószínűség tehát:

54/666 = 0,081


Ha feltételes valószínűséggel kell kiszámolni, akkor is hasonló a számolás menete, csak ugye 54/(75 alatt 2) számot kell elosztani 666/(75 alatt 2) számmal.

2012. okt. 23. 22:49
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi:D
2012. okt. 24. 07:35