Sziasztok,ebben a feladatban kérnék segítséget,kérem,aki tudja írjon!

4^sin^2 x + 4^cos^2 x = 4


Itt a hatvány alapokat elhagytam,hogy kifejezzem az egyiket,jelen esetben a Sin-t.

Sin^2 x + Cos^2 x =1

Sin^2 x = 1-Cos^2 x

Ezt vissza helyettesítettem az eredeti egyenletbe.

4^1-cos^2 x + 4^cos^2 x=4

Itt felbontottam tényezőkre azaz,


4/4^cos^2 x + 4^cos^2 x=4 /* 4^cos^2 x

4+4^(cos^2 x)^2=4*4^cos^2 x


Bevezettem egy új ismeretlent legyen K ami K=cos^2 x


Így lett 4+ K^2=4K

K^2-4K+4=0

Megkaptam eredményként,hogy K=2


És itt akadtam el. Bárhogy helyettesítem be a 2-őt,nem jön ki sehogy se.


Kérem aki tud segítsen. Köszönöm!



2012. nov. 12. 14:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Hova helyettesítetted a 2-t?

Vissza kell menni oda, akol bejött a K az egyenletbe, tehát K=cos^2 x vagyis 2=cos^2 x

De mivel tudjuk, hogy szinusz és koszinusz értéke +1 és -1 közé esik, így a négyzetük 0 és +1 közé, így ennek az egyenletnek nincs megoldása.

2012. nov. 12. 14:59
 2/4 anonim ***** válasza:

Pedig majdnem a végére jutottál :)


K=2 vagyis


4^(cos^2 x)=2

Átírható a bal oldal is 2-es alapra


2^2*(cos^2 x)=2^1


Az exp. fv. szig. mon. miatt a kitevők egyenlőek.


2*(cos^2 x)=1

cos^2 x=1/2


cos x= gyök(2)/2 vagy cos x=-gyök(2)/2


Innen már x-et ki tudod számolni.

2012. nov. 12. 15:06
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezt a sort írtad le rosszul:


"Bevezettem egy új ismeretlent legyen K ami K=cos^2 x "


Valójában a K=4^(cos^2 x) volt a helyettesítés, amit csináltál.

2012. nov. 12. 15:07
 4/4 A kérdező kommentje:
Jajj,megvan! :) Nagyon köszi a válaszokat,most már sikerült!
2012. nov. 12. 15:27