Matematika alap? Invertálhatóság.


Ha valaki tudja ezekre a megoldást kérem segítsen holnapra reggel 8-kor kell beadnom :


1. Határozza meg a f/g , fog, gof függvényeket (+értelmezési tartományait) ha:


f(x) = 1-x^2; g(x) = gyök X


-------------------------


Vizsgálja a fuggvény invertálhatóságát és ha invertálható adja meg inverzét:


f(x) = x-3/3x+5 ( <-- ez egy tört a számláló az x-3, a nevező a 3x+5) ; Df = R\{-5/3} (szintén tört -5harmad)



Nagyon szépen köszönöm ha valaki tud segíteni!



2012. nov. 11. 22:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Talán ez segít. Ez kirajzolja neked a függvényt és megad róla egy csomó információt.

2012. nov. 11. 22:34
 2/6 anonim ***** válasza:
Elsö: ez tuti jó, el is mentettem...:) Köszi, és löktem egy zöldet!
2012. nov. 11. 22:41
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi ismerem ezt, csak az a baj, hogy csak kiadja az eredményt sok mindenre de meg sem értem és levezetni sem tudom :/
2012. nov. 11. 22:50
 4/6 bongolo ***** válasza:

1)

f/g = (1−x²)/√x

Df = {x∈ℝ : x>0}


fog = 1 − (√x)² = 1−x

Df = {x∈ℝ : x≥0}

[Itt fog = 1-x csak akkor jó megoldás, ha kikötjük azt is, hogy az értelmezési tartomány Df = {x∈ℝ : x≥0}]


gof = √(1−x²)

Df = {x∈ℝ : |x|≤1}


2)

f(x) = (x−3)/(3x+5)

Df = ℝ \ {−5/3}


Egy f függvény akkor invertálható, ha ∀x₁,x₂ ∈ Rf, f(x₁) = f(x₂) esetén x₁ = x₂

szavakkal:

Ha x₁-re és x₂-re egyforma a függvényérték, akkor x₁ = x₂ (vagyis egyetlen egy x esetén lesz y a függvényérték)


Most: f(x₁) = f(x₂):

(x₁−3)/(3x₁+5) = (x₂−3)/(3x₂+5)

(x₁−3)(3x₂+5) = (x₂−3)(3x₁+5)

3x₁x₂ - 9x₂ + 5x₁ - 15 = 3x₁x₂ - 9x₁ + 5x₂ - 15

-9x₂ + 5x₁ = -9x₁ + 5x₂

14x₁ = 14x₂

x₁ = x₂

Vagyis invertálható a függvény.


Az inverze:

y = (x−3)/(3x+5)

y(3x+5) = x-3

3xy + 5y = x - 3

5y + 3 = x - 3xy

5y + 3 = x(1 - 3y)

Ha 3y≠1, y≠1/3:

x = (5y+3)/(1-3y)


vagyis az inverz függvény

f^(-1)(x) = (5x+3)/(1-3x)

Df^(-1) = ℝ \ {1/3}


Egyébként Rf = Df^(-1) miatt Rf = ℝ \ {1/3}

illetve Rf^(-1) = ℝ \ {−5/3}

2012. nov. 12. 01:36
 5/6 anonim ***** válasza:
Ehhez nincs sok minden hozzáfűzni való :D Esetleg az invertálhatóságnak egy másik megfogalmazása. Ez pedig valami olyasmi, hogy ha f(x) kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés (azaz szigorúan monoton függvény), akkor invertálható. Ezt kellene belátni a fenti esetben. Átalakítva f(x)=1/3*[(x-3)/(x+5/3)]=[1/3*(x+5/3-14/3)/(x+5/3)]=1/3*(1-[(14/3)/(x+5/3)]. Na most f(x) határértéke ez alapján -5/3-ban balról +végtelen, jobbról -végtelen; -végtelenben 1+, +végtelen 1-, és monotonitása szerint D(f)-en mindenhol szigorúan monoton csökkenő és folytonos (x=-5/3-ban másodfajú szakadása van). Így kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés, így invertálható. Szemléletesen az f(x) és inverzének grafikonja tükrös az x=y egyenletű egyenesre. Ábra: [link]
2012. nov. 12. 08:09
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm egész jól megértettem a leírtak alapján! Ment a zöld mindenkinek :)
2012. nov. 12. 11:25