FIZIKA - neminercialis rendszerben, felvonoban elofordulo erok berajzolasat elmagyarazna valaki?
A három bal oldalit, ahol a megfigyelő a Földön (inerciarendszerben) van, azt ugye érted.
A három jobb oldali ábra pedig, amikor a megfigyelő bent van a gyorsuló liftben (nem inerciarendszer):
Az elsőnél a lift kívülről nézve felfelé gyorsul 'a' gyorsulással. Bent a megfigyelő azt tapasztalja, hogy a padló a testet F' erővel tartja felfelé (ez szerintem lemaradt az ábráról egyébként!). Vagyis neki úgy tűnik, hogy a gravitáció (lefelé mutató G) nagyobb lett. F' és G azonos nagyságú, ellentétes irányú.
A liftben lévő test a megfigyelő szerint nem mozog, tehát a rá ható erők eredője 0 kell legyen. Ezért az FG=m·g mellett fel kell vennünk még egy látszólagos erőt (inerciaerőt), ami az FZ, szintén lefelé mutat. FG+FZ nagysága megegyezik F'-vel, persze ellenkező irányúak.
Vektorosan FZ=−m·a egyébként, de ezt csak kívülről nézve tudjuk, a belső megfigyelő nem tud arról, hogy a lift felfelé gyorsul.
A második esetben lefelé gyorsul a lift 'a'-val. A belső megfigyelő azt tapasztalja, hogy a testre az eredetinél kisebb F' tartóerő hat, ebből arra gondol, hogy a gravitáció G kisebb.
A liftben lévő test a megfigyelő szerint nem mozog, tehát a rá ható erők eredője 0 kell legyen. Ezért az FG=m·g mellett fel kell vennünk még egy látszólagos erőt (inerciaerőt), ami az FZ, felfelé mutat. FG−FZ nagysága megegyezik F'-vel, persze ellenkező irányúak.
Vektorosan FZ=−m·a egyébként, de ezt csak kívülről nézve tudjuk, a belső megfigyelő nem tud arról, hogy a lift lefelé gyorsul.
A fenti két szöveg majdnem azonos, ez nem véletlen!
A harmadik esetben a lift szabadon esik (vagyis gyorsul lefelé a=g-vel). A belső megfigyelő úgy tapasztalja, hogy nem hat tartóerő a testre (most nem véletlenül maradt le az F', tényleg nincs). Ezért fel kell vennünk egy FZ erőt, hogy FG-FZ=0 legyen.
Most is vektoriálisan FZ = −m·a = −m·g
A belső megfigyelő szerint súlytalanság van, a külső látja, hogy szabadon esik a lift és benne minden.
Először is megköszönöm a válaszodat (többi kérdésemnél is), nagyon rendes tőled,hogy válaszoltál :)
Van még pár kérdés
1) jobb oldali első ábra.
FZ= -m.a
Az egyenlet felírásában viszont + Fz vel van jelölve(nem vektoros felírású résznél is)
(Ez azért van mert az Fz es Fg is felfele irányul?)
- FZ=−m·a esetén (FZ és a is vektorok) azért van ott a mínusz, mert az inerciaerő ellenkező irányú, mint a gyorsulás.
- A második képletnél, ahol vektorok vannak összeadva, ott mindig plusz kell, akármilyen irányban is vannak. Az ugyanis vektoriális összeg.
- A harmadik esetnél, amiben nem vektorok vannak, azért van összeg, mert mindkettő azonos irányú. Ugyanebben a képletben FZ helyett azért nem −m·a, hanem +m·a van, mert nem vektoriális összeg, hanem csak az erők nagyságával számol a képlet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!