Valaki elmagyarázná az alábbi integrál feladatot?


[link]


Arctg alakra akarja hozták a funkciot.

Lepesekbe hogyan tettek ezt?


2012. okt. 25. 18:48
 1/2 BKRS ***** válasza:

rögtön az első egyenlőség nem jó:

1/(x²+2x+3) = 1/[(x+1)²+2] =

folytatva:

= (1/2)*1/[(x+1)²/2 +1] =

(1/2)*1/[((x+1)/√2)² +1]

Tehát akkor u = (x+1)/√2 helyettesítéssel:

1/(x²+2x+3) = 1/2*1/(u²+1)

dx=√2 * du

tehát:

∫1/(x²+2x+3) = (1/2)∫√2/(u²+1)du = (1/√2)∫du/(u²+1)

= (1/√2) * arctg(u) +C = (1/√2) * arctg[(x+1)/√2] + C

2012. okt. 25. 19:06
 2/2 A kérdező kommentje:

1.)

(x+1)² = x² + 2x + 1² ,de mivel nem egyenlő a :(x²+2x+3)résszel - hiányzik a felbontott zárójelből 2 ezért hozzá adjuk az a +2, így jött ki a "[(x+1)²+2]" rész?

2.)

Mivel hozzáadtunk 2 -őt ezért szorozzuk 1/2 el az egészet?


3.)

Ezt a részt már nem értem:

"folytatva:

= (1/2)*1/[(x+1)²/2 +1] =

(1/2)*1/[((x+1)/√2)² +1] " a gyök hogyan jött ki valamint miért kerult le egy 2 a (x+1)² alá

2012. okt. 25. 19:24