85 gramm NH3 (ammónia) -ban hány db p+ n0 van? Valaki elmagyarázná részletesen és érthetően mi, hogyan és minek köszönhetően jött ki.


2012. okt. 12. 21:03
 1/3 bongolo ***** válasza:
100%

A nitrogén rendszáma 7, atomtömege 14 g/mol. Ez a periódusos rendszerből olvasható ki a függvénytábládban. A bal felső sarokban van a rendszám, ez a protonok száma. A jobb felső sarokban van az atomtömeg, ez a protonok és neutronok számának az összege (nagyjából...)

Vagyis egy nitrogén atomban van 7 proton és (14-7=)7 neutron.

Egy hidrogénatomban pedig 1 proton és 0 neutron.


Kicsit visszatérve az atomtömegre: egy atomnál sem látsz egész számot a periódusos táblában. Ez azért van, mert az anyagoknak több izotópjuk van, és amit a természetben találunk mondjuk klórból, az ezen izotópoknak a keveréke. Pl. a klór nagyjából negyede 37-es tömegszámú izotóp (17 proton + 20 neutron), a háromnegyede pedig 35-ös (17 proton + 18 neutron). Ezeknek az átlagából jön ki a 35,453-as atomtömeg szám.


Avogadro úgy találta ki a 6·10^23 számot (ezt hívjuk mol-nak), hogy ha ennyi darabot veszünk egy atomból, akkor annak pont annyi lesz a tömege grammban, mint az átlagos tömegszám.


Egy NH3 molekulában az előzőek szerint van 7+3=10 proton és 7+0 neutron. A molekulatömege pedig 17, az atomtömegek összege. 6·10^23 darab ilyen molekulának 17 gramm a tömege. Máshogy ezt úgy mondjuk, hogy az ammónia molekulatömege 17 g/mol.


85 grammhoz kell 5 mol (5·17=85). 1 molban van 6·10^23 darab ammónia-molekula, tehát van ennyi molekulánk:

N = 30·10^23


Mivel egy molekulában van 10 proton, a protonok össz-száma 300·10^23 = 3·10^25. A neutronoké meg 7·30·10^23 = 2,1·10^25.

2012. okt. 12. 22:29
 2/3 bongolo ***** válasza:
100%
Ja, most visszaolvasva látom, hogy sokat beszéltem arról, hogy miért nem egész szám az atomtömeg, utána meg mégis csak egész számmal számoltam. A nitrogén meg a hidrogén esetében olyan pici a nem szokásos izotópok aránya, szóval az atomtömeg annyira közel van az egész számhoz, hogy nem szoktunk a tört résszel számolni. Egy százaléknál is kisebb így a számolási hiba.
2012. okt. 12. 22:34
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a levezetést !


Sikerült megértenem! :)

2012. okt. 15. 21:00