Hogyan jön ki a megoldás? (Elmagyarázná valaki? )


3. Fanni a zsebében lévő két szem citromos és két szem málnás cukorkából kivesz kettőt. Mekkora a valószínűsége annak, hogy különböző ízűek?


Megoldás:


A négy cukorkából kettőt (4*3)/2 módon lehet kiválasztani. Ezekből nekünk két eset nem felel meg: ha a két citromosat, vagy a két málnásat választja. Ezek valószínűsége 2/6=1/3 . A többi négy esetben különböző a két cukor íze. Ennek a valószínűsége: 4/6=2/3



Azt nem értem például,ha 4 cukorkából kiválasztunk kettőt, akkor, hogyan lesz (4*3)/2 ,meg ha 4 cukorka van akkor miért 2/6 vagyis kb az egészet nem értem...


2012. okt. 14. 14:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Négy cukorkád van összesen, s1; s2; p1; p2. Elsőre négyféléből választhatsz, a másodikra már csak háromból. Ez összesen 4*3=12 lehetőség. De a sorrend nem számít, ezért (4*3)/2 az összes lehetőség (el kell osztani kettővel, mivel mindent kétszer számoltál, vagyis: s1 és p1 ugyanaz, mint p1 és s1). Ebből az összes (4*3)/2=6 lehetőségből neked kettő nem felel meg, az s1 és s2, valamint a p1 és p2.

Tehát ami nekünk megfelelő az 6-2, azaz 4 eset. Tehát annak a valószínűsége, hogy különböző színűt húzol 4/6=2/3.

2012. okt. 14. 18:29
 2/2 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ! Ezek szerint az elején kombinációval is lehet számolni, vagyis 4 alatt a 2.

(Mivel nem számnt a sorrend)

2012. okt. 14. 19:20