Elmagyarázná valaki, miért ez a megoldás? (matek, szöveges feladat)


Egy áru árát kétszer egymás után az előző ár 20%-ával csökkentették, így a tiszta haszon a felére csökkent. az előállítási árnak hány százaléka volt eredetileg a haszon?


a megoldásokat tartalmazó CD-n ez volt:

"Jelölje B a beszerzési árat, H a hasznot! Eredetileg az eladási ár B + H

volt; a kétszeri árleszállítás után (B + H) * 0,8 * 0,8 = (B + H) * 0,64. A feltételek

szerint (B + H) * 0,64 - B = 0,5H, innen 0,14H = 0,36B,

H/B = 18/7 = 257,1%-a"


nem igazán értem, főleg azt nem, hogy hogy került oda az a 18/7? az mi?


2011. szept. 4. 15:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

0,14H = 0,36B /B


0,14H/B = 0,36 /0,14


H/B = 0,36/0,14 = 0,18/0,07 = 18/7 = 2,571, ez százalékban:


2,571*100 = 257,1%


Ha még van kérdésed, szólj.

2011. szept. 4. 17:14
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"Jelölje B a beszerzési árat, H a hasznot! Eredetileg az eladási ár B + H" Ez tiszta sor.

Ha 20%-al csökkentek egy számot az azt jelenti, hogy a szám (100-20)% át azaz 80%-át veszem azaz 0,8-al szorzom, ha 2x csökkentem 20%-al az azt jelenti hogy az eredeti szám 80%-ának a 80%-át veszem vagyis megszorzom 0,8*0,8-al vagyis 0,64-el.

Vagyis az eladási ár ami B + H az (B + H)*0,64-re csökkent 2x-es árleszállítás miatt.

Az így csökkentett eladási ár mellett a H haszon felére csökkent vagyis 0,5H-ra, a B beszerzési ár nem változott semmit. Dehát az új csökkentett eladási ár az a B beszerzési ár plusz a csökkent 0,5H haszon vagyis B + 0,5H, de ez nem más mint (B + H) * 0,64.


Erre ezt az egyenletet lehet felírni:

(B + H) * 0,64 = B + 0,5H

ha mindkét oldalból kivonunk B-t akkor a (B + H) * 0,64 - B = 0,5H CD-n lévő ekvivalens egyenletet kapjuk.

A kérdés az hogy "Az előállítási árnak hány százaléka volt eredetileg a haszon?"

A feladat szerint az előállítási ár=beszerzési ár=B, ez sosincs így a valóságba, ezért nem korrekt a feladat, ezért nem volt világos elsőre nekem sem.

Dehát a korrekt kérdés: "A beszerzési árnak hány százaléka volt eredetileg a haszon?"

Dehát a (B + H) * 0,64 - B = 0,5H egyenletből kifejezte a feladat írója hogy 0,14H = 0,36B-t. Logikusabb lett volna szerintem H-t kifejezni B függvényében. Ekkor kijön hogy H=18/7B B-vel leosztva mindkét oldalt H/B=18/7. (Mellesleg 0,36/0,14=18/7) H hány százaléka B-nek? Ezt kell kiszámolni: 100*(18/7)%-a ami kb. 257,1%.

2011. szept. 4. 17:28
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm! :)
2011. szept. 4. 18:16