Valaki elmagyarázná hogy a kémiában hogy lehet kiszámítani az oldatokat?
Van 100 g oldatod. 30 g cukor és 70 g víz.
Tömeg%=oldott anyag tömege/oldat tömege ×100
Ebben az esetben: 30 g÷100 g×100=30 - tehát az oldat 30%-os.
Előző jól írta, csak ezt a képletet -mivel 3 mennyiség között teremt kapcsolatot- 3 féleképpen lehet rendezni, és feladattól függ, hogy melyikkel kell számolni, úgyhogy leírtam ide mind a 3 féle verziót:
tömeg%=(oldott anyag tömege/oldat tömege)*100%
oldott anyag tömege=oldat tömege*(tömeg%/100%)
oldat tömege=oldott anyag tömege/(tömeg%/100%)
Ugye a feladatokban ezek közül mindig azzal kell számolni, amelyiknél az egyenlőségjel azon az oldalán, ahol csak 1 mennyiség van (itt ahogy én írtam ez a bal oldal) az az ismeretlen, és a másik két mennyiség ismert, vagy kiszámítható más adatokból, mert akkor tudod a műveletet elvégezni. Ha pedig a víz tömege van megadva oldat tömege helyett, akkor a víz csak az oldószer, és ahhoz még hozzá kell adni az oldott anyag tömegét, és az lesz úgy az oldat tömege:
oldat tömege=oldószer tömege+oldott anyag tömege
oldószer tömege=oldat tömege-oldott anyag tömege
oldott anyag tömege=oldat tömege-oldószer tömege
Ezeket is 3 féleképp lehet tehát felírni. És ha olyan feladatot kapsz, hogy 100 gramm VÍZben 30 gramm só, akkor az oldat tömeg%-a NEM!! 30%, mert az akkor lenne, ha 100 gramm OLDATban lenne 30 gramm só. De így az oldat tömege már 100+30=130 gramm, és a tömegszázalékot már ezzel a 130-cal kell számolni, tehát tömeg%=(30g/130g)*100%=23,077% és NEM 30%!!! Ez fontos mert minden dolgozatban szokott lenni ilyen feladat, és majdnem mindig mindenki elrontja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!