Hogy kell kiszámítani ebben a feladatban a KVARTILIst?

az kvartilisnek a képletében be kellene helyettesíteni a ,,h"-ba, ami az osztályközös gyakorisági sor nagyságát. Viszont mindegyik osztályköznek a nagysága más, fokozatosan nő a nagysága, így mit írjak a ,,h " helyére?

2012. okt. 23. 20:42
 1/1 anonim ***** válasza:
Szia! Az nem gond, ugyanis csak az a fontos, hogy abban az osztályközben lesz a kvartilised értéke, ahol fi >(j/k)*N, vagyis egy példával, ha 200 elemű minta felső kvartilisét keresed, akkor (j/k)*N = (3/4)*200 = 150. Ha a gyakoriságokat kumulálod (pl. első osztályközben vannak 5-en, másodikban 3-an, akkor a 2. osztályköz sorában az fi értéke 8), és azt a sort választod ki, ahol ez az fi érték meghaladja a 150-et. Innentől kezdve meg már a normál képletbe helyettesítesz, az osztályközök hossza nem lényeg. Ha mondjuk 120 - 150 az osztályközöd, akkor a h = 30.
2012. okt. 27. 21:49