És még egy másik kérdés. hogyan irjuk fel a k, k+1 és a k-1 tagot?2012. okt. 19. 10:19
1/1 bongolo válasza:
Hát kezdd el felírni:
a₁ = 3
a₂ = 2·a₁ − 4 = 2·3−4 = 2
a₃ = 2·a₂ − 4 = 2·2−4 = 0
a₄ = 2·a₃ − 4 = ...
számold ki a többit is.
A k-adik tag:
Hanyadikos vagy? Gimiben nem szokott ilyen lenni tudtommal.
Ez egy inhomogén rekurzív sorozat. Ha homogén lenne (nem lenne benne a minusz 4, csak a 2·a(n-1)), akkor meg tudnánk oldani a zárt alakra hozást, hisz egy egyszerű mértani sorozat lenne. Próbáljuk meg homogén alakra hozni:
Az eredeti:
a(n) = 2·a(n-1) − 4
a(n) − 4 = 2·a(n-1) − 8
a(n) − 4 = 2·[a(n-1) − 4]
Mindkét oldalon a()-4 van.
b(k) = a(k) − 4, b(1) = -1 bevezetésével:
b(n) = 2·b(n-1)
Ennek a zárt alakja egyszerűen adódik:
b(k) = −2^(k-1)
Vagyis, mivel a(k) = b(k) + 4:
a(k) = 4 − 2^(k-1)