Egy sorozat 4. tagja 4,16. tagja 24. Tagja-e a sorozatnak a 8? Idáig eljutottam: a4=16 a16=24 Innen hogyan tovább?


2012. szept. 21. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:

a4-et és a16-ot felírod így:


a1+3d=16

a1+15d=24


2 db kétismeretlenes egyenlet, innen kiszámolod a1-et és d-t.


Van ez a képlet:

an=a1+(n-1)d


an helyére beírod a 8-at, így csak egy ismeretlen marad (n)

Ha n pozitív és egész szám, akkor tagja, ha nem, akkor nem :)

2012. szept. 21. 16:55
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :)!!!!
2012. szept. 21. 17:08
 3/5 anonim ***** válasza:
Az előző a számtani sorozatra van. Utána nézd meg a mértanira is!
2012. szept. 21. 18:52
 4/5 anonim ***** válasza:

De Moodymik már az elején el is írta.

A számtani sorozatra egyszerűbben:

12 tag alatt (16-4=12) 20-szal nő a szám (24-4=20), akkor két egymás utáni tag között 20/12, azaz 5/3 a különbség.

A tagok a 4 után: 5 2/3, 7 1/3, 9,... Tehát a 8 nem tagja a számtani sorozatnak.

2012. szept. 21. 19:07
 5/5 Tom Benko ***** válasza:

Igen, lehet. Pl:

8 8 8 4 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 24 8 8...

2012. szept. 22. 22:34