Hogyan számoljam ki ezt az összeget? Sorozatnak tűnik.


A következőről lenne szó:

T=1/100*[(1/100)^2+(2/100)^2+(3/100)^2+...+(98/100)^2+(99/100)^2]

A [ ]-ben belülit nem tudom hogyan adjam össze, anélkül, hogy bepötyögtetném egyesével a 99 tételt a számológépbe. Ebben kérem a segítségeteket!


Integrálási bevezető feladat. x^2 alatti területet kell kiszámolnom (ill. intervallumok közé tenni), úgy, hogy x tengelyt 1-ig 100 részre osztom, és kisebb meg nagyobb téglalapokat rajzolok. A 10 részre osztásnál ugye még kiszámoltam, de 100-nál már biztos kell lennie valami trükknek.

(Persze a feladathoz tartozik még egy sorozat, amit majd úgy írok fel, hogy a legelső ugyanúgy (1/100)^2, az utolsó viszont (100/100)2 a zárójelen belül.)

De hogyan lehet egyzserűen kiszámolni ezt a sorozatot? Számtani sorozat, csak mindegyik négyzetre van emelve - ezt tudtam megállapítani, de nem mentem semmire vele. :D

:(



2012. szept. 20. 17:16
 1/2 BKRS ***** válasza:

T=1/100*[(1/100)^2+(2/100)^2+(3/100)^2+...+(98/100)^2+(99/100)^2] =

=1/100*[(1/100)^2+2^2(1/100)^2+3^2(1/100)^2+...+98^2(1/100)^2+99^2(1/100)^2] =

Kiemelve a zarojelbol (1/100)^2 -t

(1/100)^3(1+2^2+3^2+...+98^2+99^2)

1^2+2^2+... +n^2= n(n+1)(2n+1)/6

ezert

T=(1/100)^3*(99*100*201)/6 = 0.33165

2012. szept. 20. 17:26
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod, célravezető volt! Most már értem, hogyan kell!

Viszont 99*100*199/6-tal szorzok, mert (2n+1) n=99 esetén 199.

Végül a területet beszorítottam:

0,32835 < T < 0,33835 egység.

2012. szept. 20. 17:45