K-adik gyök közelítése rekurzív sorozattal. Pontosan hogyan?


A tanár felírt egy képletet:

[link]

Erről be tudom bizonyítani, hogy a határértéke k-adik gyök x, azonban nem értem, hogy jön ki ez a képlet, illetve hogy lehetne levezetni. Figyeltem órán, nem arról van szó, de a tanár nem mondta el, csak felírta... nem is fontos dolog, de én szeretném érteni.

A segítséget előre is köszönöm!



2012. szept. 19. 06:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Nagyon jó a kérdés felvetése, fontos összefüggésekre vezethet a megválaszolása. A képlet legvalószínűbb megtalálási módja a következő (persze érdemes lenne erről Newtont is megkérdezni).


Először is ismerni kell a Newton-(Raphson)-módszert, amely arra szolgál, hogy az f(a)=0 egyenletnek megtaláld egy megoldását. Részletesen itt: [link]


A lényeg, hogy rekurzívan megadunk egy {a_n} sorozatot, amely bizonyos feltételek esetén az f függvény egy gyökéhez konvergál: a_{n+1}=a_n-f(a_n)/f'(a_n), mindez a függvény grafikonjának pontbeli érintői alapján történik (olvasd el a wikipédia cikket).



Ha a fenti módszert az f(a)=a^k-x függvényre alkalmazzuk, akkor f(a)=0 megoldása éppen k-adik gyök x lesz.


Behelyettesítve a függvényt a képletbe f'(a)=k*a^{k-1} alapján:


a_{n+1}=a_n-(a_n^k-x)/(k*a_n^{k-1})=

a_n(1-1/k)+x/(k*a_n^{k-1}), ami épp a tanárod által felírt képlet.

2012. szept. 19. 09:47
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, most már értem a "varázslatot"! :)
2012. szept. 22. 21:59