Matek! Hogy kell elvégezni ezeket a feladatokat? -vegyes sorozat-


1.) Egy számtani sorozat első 5 tagjának összege 25.

Az 1., a 2. és az 5. tag, ebben a sorrendben egy mértani sorozat szomszédos tagjai.

Mennyi az a1, d és a q?


2.) Egy számtani sorozat első 5 tagjának összege 20.

A 2., 3. és az 5. tag, ebben a sorrendben egy mértani sorozat szomszédos tagjai.

Számtani sorozat első 5 tagja?


3.)3 szám összege 114.

Lehetnek egy mértani sorozat első 3 tagja, de egy számtani sorozat 1., 4. és 25. tagja is.

Melyek ezek a számok?


4.)Egy számtani sorozat első 3 tagjának összege 21.

Ha az elsőhöz 6-ot, a másodikhoz 13-at, a harmadikhoz 30-at adunk, egy mértani sorozat egymás utáni tagjait kapjuk.

Határozzuk meg a számtani sorozatot.


Nagyon köszönöm előre is!



2012. szept. 23. 19:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Az 'a' a számtani, az 'm' a mértani sor tagjait jelöli


1.) feladat


S5 = 25 (Számtani)

a1 = m1

a2 = m2

a5 = m3

a1, a2, a3, a4, a5 = ?


Páratlan számú tagról lévén szó, a sorozat tagjai felírhatók a középső tag segítségével

a1 = a3 - 2d

a2 = a3 - d

a3 = a3

a4 = a3 + d

a5 = a3 + 2d

Az összegük

5*a3 = 25

amiből

a3 = 5


A mértani sor tagjai

m1 = a1 = a3 - 2d

m2 = a2 = a3 - d

m3 = a5 = a3 + 2d

A mértani sor tulajdonága miatt írható

(a3 - 2d)(a3 + 2d) = (a3 - d)²

A műveletek elvégzése és összevonás után marad

2*a3 = 5d

Az a3-t behelyettesítve

2*5 = 5d

ebből

d = 2

====


Ezzel a számtani sor tagjai

a1 = a3 - 2d = 5 - 4 = 1

a2 = a3 - d = 5 - 2 = 3

a3 = 5

a4 = a3 + d = 5 + 2 = 7

a5 = a3 + 2d = 5 + 4 = 9

==================

*********************************


A 2.) feladat ugyanez, csak más számokkal

*************************************


3.) feladat

Legyen a három szám: a, b, c

Az összegük

a + b + c = 114

Ha mértani sor

a = m1

b = m2

c = m3

Ha számtani

a = a1

b = a4

c = a25


Vagyis

m1 = a1

m2 = a4 = a1 + 3d

m3 = a25 = a1 + 24d

Az első feladatnál használt tulajdonság miatt

a1(a1 + 24d) = (a1 + 3d)²

A műveletek elvégzése és összevonás után

d = 2*a1


Ezzel felírva a számtani sor összegét

a1 + a4 + a25 = 114

a1 + (a1 + 3d) + (a1 + 24d) = 114

A 'd' értékét behelyettesítve

a1 + (a1 + 6*a1) + (a1 + 48*a1) = 114

Összevonás után

57*a1 = 114

így

a1 = 2

=====

Ezzel

d = 2*a1

d = 4

====


A keresett számok

m1 = a1 = 2

m2 = a4 = a1 + 3d = 2 + 3*4 = 14

m3 = a25 = a1 + 24d = 2 + 4*24 = 98

*********************************


4.) feladat


a1 + a2 + a3 = 21

m1 = a1 + 6

m2 = a2 + 13

m3 = a3 + 30


A középső taggal kifejezve a tagokat

a1 = a2 - d

a2 = a2

a3 = a2 + d

Az összegük

3*a2 = 21

ebből

a2 = 7


A mértani sor tagjai

m1 = a2 - d + 6 = 13 - d

m2 = a2 + 13 = 20

m3 = a2 + d + 30 = 37 + d

A fentebb már alkalmazott módszer szerint

(13 - d)(37 + d) = 400

A műveletek elvégzése, összevonás és rendezés után

d² + 24d - 81 = 0

A gyökök

d1 = 3

=====

d2 = -27

======


Így már felírhatók a sorok mindkét hányadossal, amit most a kérdezőre bízok. :-)


DeeDee

************

2012. szept. 23. 22:06
 2/2 anonim ***** válasza:

DeeDee megelőzött!

Azért belinkelem:

[link]

2012. szept. 23. 22:15