Négy szám közül az első három egy számtani, az utolsó három pedig egy mértani sorozat három szomszédos eleme. A két szélső szám összege 22, a két középső szám összege 20. Melyik ez a négy szám?


Számtani sorozat a1; a2; a3

Mértani sorozat a2; a3; a4


a1+a4=22

a2+a3=20


Eddig oké.. De hogyan tovább? Segítene valaki?



2012. szept. 23. 12:24
 1/1 vurugya béla ***** válasza:

Sok az ismeretlened, belegabalyodsz.

Javaslatom, hogy a számtani sorozatot jelöljük a középső elemtől, a negyedik elem felírásánál pedig használjuk, hogy a két szélső összege 22:

A négy szám: x-d, x, x+d és 22-(x-d)

(az utolsó tehát 22-x+d)


Két információt nem használtunk még fel:


1. a középsők összege 20:

x + x+d=20


2. az utolsó három mértanit alkot, azaz közülük a középső négyzete a két szélső szorzata:

(x+d)^2 = x * (22-x+d)


Egyenletrendszerként felírva és megoldva kijön x és d, de akkor ebből már minden meglesz.

2012. szept. 23. 15:58