Matek : Sorozatok, számtani sorozatok, valaki mondja el hogyan!?


Tehát , azt kérném tőletek már aki el tudja nekem érthetően magyarázni azt hogy mi az a a1 , a2 , N , S , meg ezeket hogyan kiszámolni szóval mindent .

Előre is kösz !


2012. jan. 19. 15:36
 1/1 BKRS ***** válasza:

Egy sorozatnak vegtelen sok eleme van es szamozni szoktuk oket: az elso elem a1, a masodik a2, a harmadik a3, stb...

az N-edik elem aN.

szamtani sorozat eseten az egymas utani tagok kulonbsege ugyanaz:

a2-a1 = a3-a2 = a4-a3 = a5-a4 = ... =

=aN - a(N-1) = a(N+1) - aN

az utolso ketto ezt jelenti: "az N-edik es (N-1)-edik tag kulonbsege illetva az (N+1)-edik es N-edik tag kulonbsege.

A kulonbseget d-vel szokas jelolni.

Ha ismered a1-et es d-t, akkor konnyu a tobbi tagot szamolni:

a2 = a1 + d

a3 = a2 + d = a1 + 2d

a4 = a3 + d = a1 + 3d

a5 = a4 + d = a1 + 4d

a6 = a5 + d = a1 + 5d

stb...

aN = a1 + (N-1)*d



mertani sorozattal tok hasonlo a helyzet, de ott a szomszedos tagoknak NEM a kulonbsege, hanem a hanyadosa allando. Ezt a hanyadost szokas q-val jelolni.

ha a1-et es q-t ismered, akkor a tobbi tago konnyu kiszamolni,

csak szorozgatni kell q-val, hasonloan ahhoz ahogy d-t adogattuk az elso taghoz a szamtani sorozatnal.


Eddig erted, vagy kellenenek peldak is? (matek tankonyved van? ott valoszinuleg erthetobben van leirva mint ahogy egy forumbanle lehet irni)

2012. jan. 20. 17:07