Mértani sorozatokról a következőt tudjuk: a4-a2=18 és a5-a3=36 Számítsuk ki a sorozatok első tagját és hányadosát?


Valaki Segítsen, egyszerűen nem értem hogyan kell :S a tanárom 1 idióta, a könyvben nem találok semmit.. Eddig jutottam el, de ez sem biztos, hogy jó.. :(


a1*q^3-a1*q=18 (első)

a1*q^4-a1*q^2=36 (második)


hogyan tovább??



2011. nov. 23. 13:49
 1/3 anonim ***** válasza:
problem? :O
2011. nov. 23. 13:52
 2/3 anonim ***** válasza:

A feladat


Mértani sor

a4 - a2 = 18

a5 - a3 = 36

a1, q = ?


Nem feltétlen szükséges mindig az első tagból kiindulni.

Mivel

a4 = a2*q²

a5 = a3*q²

ezekkel a két egyenlet

a2*q² - a2 = 18

a3*q² - a3 = 36

Az elsőből a2-t, a másodikból a3-t kiemelve

a2(q² - 1) = 18

a3(q² - 1) = 36

A második egyenletet elosztva az elsővel

a3/a2 = 2


Mivel

a3/a2 = q

ezért

q = 2

Ezt visszahelyettesítve pl az

a2(q² - 1) = 18

egyenletbe

a2(4 - 1) = 18

3*a2 = 18

a2 = 6


Az első tag

a1 = a/q

a1 = 3

======


Így a sor 5 első tagja

3, 6, 12, 24, 48

és

a4 - a2 = 24 - 6 = 18

a5 - a3 = 48 - 12 = 36


Tehát a megoldás megfelel a feltételeknek.

2011. nov. 23. 14:43
 3/3 anonim ***** válasza:

Bocs, egy hiba


Az első tag

a1 = a/q


Helyesen

Az első tag

a1 = a2/q

2011. nov. 23. 14:46