Számtani sorozatok feladat. Hogyan számitjuk ki?


A feladat a következő:

a2=17

a3=21

tehát d=4


S150= ??

Elvileg az eredmény 46650 lesz, de ez hogyan jön ki?


2011. dec. 18. 19:01
 1/1 anonim ***** válasza:

Gondolom, ha a számtani sort tanultátok, akkor a sor általánios tagja és az összegképlete is előfordult.


Adott

a2 = 17

a3 = 21

vagyis

d = 4

S150 = ?


Az összegképlet ('n' tag összege)

Sn = (a1 + an)*n/2

Az n-edik tag

an = a1 + (n - 1)d


A kiinduló adatokból

a1 = a2 - d = 17 - 4

a1 = 13


A 150-ik tag

a150 = 13 + (150 - 1)4 = 13 + 149*3

a150 = 609


Most már be lehet helyettesíteni az összegképletbe

S150 = (13 + 609)*150/2 = 622*75

S150 = 46650

===========


Ennyi. :-)

2011. dec. 18. 22:50