A feladat a következő:
a2=17
a3=21
tehát d=4
S150= ??
Elvileg az eredmény 46650 lesz, de ez hogyan jön ki?
2011. dec. 18. 19:01
1/1 anonim válasza:
Gondolom, ha a számtani sort tanultátok, akkor a sor általánios tagja és az összegképlete is előfordult.
Adott
a2 = 17
a3 = 21
vagyis
d = 4
S150 = ?
Az összegképlet ('n' tag összege)
Sn = (a1 + an)*n/2
Az n-edik tag
an = a1 + (n - 1)d
A kiinduló adatokból
a1 = a2 - d = 17 - 4
a1 = 13
A 150-ik tag
a150 = 13 + (150 - 1)4 = 13 + 149*3
a150 = 609
Most már be lehet helyettesíteni az összegképletbe
S150 = (13 + 609)*150/2 = 622*75
S150 = 46650
===========
Ennyi. :-)