Matek házi probléma (mértani sorozatok), valaki?


Feladat:

1.)

n=3

an=64

Sn=448

a1=?

q=?


2.)

q=3

an=567

Sn=847

a1=?

n=?


a behelyettesítésig eljutok, de nem megy tovább.


köszönöm

18/F


2011. okt. 24. 21:15
 1/10 anonim ***** válasza:

első:

van ugye az Sn egyenlete. van benne két ismeretlen (a1 és q)

és tudod h an=a1*q^n mivel n=3 így kifejezed az a1-t ebből az egyenletből.

lesz egy olyan egyenleted h

448=(64/q^2)(1+q+q^2)

sima másodfokú. (eredmény q=1/2 vagy q=-1/3 a1=256 (q1hez) és a1=576 (q2höz)

második:

a két egyenletből az egyik az Sn megint, a másik pedig an=a1*q^(n-1)

utóbbiból: a1=567/3^(n-1) tehát a1=1701/3^n

megint behelyettesítesz. megoldás: n=5 a1=7

2011. okt. 24. 21:45
 2/10 anonim ***** válasza:
bocsi az első feladatnál is an=a1*q^(n-1) a másik egyenlet, csak elírtam, de ezzel számoltam, szóval az eredmény jó.
2011. okt. 24. 21:46
 3/10 A kérdező kommentje:

nem egészen tiszta amit leírtál...:/

esetleg nincsen msn-ed? ha van, kérlek írd meg privátban és felvennélek :)


amit nem értek, hogy hogy lett 1+q+q^2 ott :/

2011. okt. 24. 21:56
 4/10 bongolo ***** válasza:

1+q+q^2 úgy lett, hogy:

S3 = a1+a2+a3 = a1 + a1·q + a1·q²

és ebből ki lehet emelni a1-et

S3 = a1·(1+q+q²)

a1 pedig úgy jön ki, hogy a3=a1·q², vagyis a1=a3/q²

2011. okt. 24. 22:13
 5/10 A kérdező kommentje:

fú ez nekem nagyon magas :SS

hiányoztam 2 matekról és már semmit nem értek :SS

kedves utolsó, esetleg neked van msn-ed és segítenél 1-2 feladatot megnézve?:/

2011. okt. 24. 22:25
 6/10 anonim ***** válasza:

A második feladat megoldása:

[link]

2011. okt. 24. 22:35
 7/10 A kérdező kommentje:

köszönöm.

ez már tisztább, de itt nem értem azt a 7-el való osztást, és átszorzást.

azt leírnád részletesen, vagy hogy miért?

2011. okt. 24. 22:46
 8/10 anonim ***** válasza:
Mert egyenletet úgy oldunk meg, hogy mindkét oldalt ugyanazzal a mennyiséggel osztunk (hogy kisebb számokkal számolhassunk) vagy szorzunk (hogy a nevezőktől megszabaduljunk).
2011. okt. 24. 22:54
 9/10 A kérdező kommentje:

ezt tudom.

de a képen látható átalakítást nem értem hogy mi hogy lett. odáig oké, hogy a számláló osztva 7-tel, és lett 81/3^(n-1). de ebből hogy lett 81*3^n-81 ?

2011. okt. 24. 22:57
 10/10 anonim ***** válasza:
Az egyenlet mindkét oldalát megszorozta az (azonos) nevezővel, hogy eltűnjön a tört.
2011. okt. 24. 23:25