Segítene valaki? Matek házi.


Na szóval most ilyesfajta feladatokat veszünk... egy csomó van feladva házinak. De ez az egy valahogy sosem akar kijönni... már vagy 10x próbálkoztam de egy se jó :/ Valaki levezetné nekem? Táblázattal és mindennel együtt? Zöld kéz megy ... köszi előre is a segítséget.


Egy kétjegyű szám egyik számjegye harmada a másiiknak, ha a számjegyeket felcseréljük, az új szám aze eredeti felénél 5-tel kisebb. Melyik ez a szám?

Táblázat:

/ / tízesek / egyesek / a szám/

/eredeti szám/ / / /

/Új szám / / / /



2012. okt. 10. 15:53
 1/8 anonim ***** válasza:

Legyen b=3*a, akkor ba (föléje vonalka, mert ez az egyik kétjegyű szám)=10*b+a=30*a+a=31*a

És ab(itt is felül vonalka)=ba/2-5

ab=31*a/2-5

ab=10*a+b

akkor 10*a+b=31*a/2-5

10*a+3*a=31*a/2-5

13*a=31*a/2-5

Közös nevezőre hozzuk, lesz 26*a=31*a-10

-5*a=-10, innen a=2 és b=2*3=6

Tehát ba=62 és ab=26

2012. okt. 10. 16:09
 2/8 bongolo ***** válasza:

#1: Ez is valószínű általános iskolás feladat, szerintem nem tanultak még egyenleteket. Valami tablázattal kellene megoldani. Én nem tudom, hogyan szokták ezt tanítani, rég voltam már általános iskolás. Szóval valami táblázatos módszert kellene kitalálni.


Kérdező: Tudnál írni egy olyan feladatot táblázattal együtt, amit az órán csináltatok, hogy hogyan oldottátok meg? Az segítene nekünk.

2012. okt. 10. 17:40
 3/8 A kérdező kommentje:
:D De megtudom oldani... ember 8.-os vagyok bocs:D Ez egy olyan feladat ahol a táblázat csak segít mert egy olyan 2 jegyű számot meghatározni amit eléggé kis vonalakban írnak körül , én meg mindenki használ táblázatot...mivel csak tegnap vettük:) Azért egyenleteket tudok oldani... csak azok a vonalak nem sikerültek jól:D pedig én jól írtam be.:D
2012. okt. 10. 19:10
 4/8 A kérdező kommentje:
Mind1 elsőt nemtudom lekövetni:d majd lemásolom, azért köszi.
2012. okt. 10. 19:11
 5/8 bongolo ***** válasza:

Azt hiszem, értem. Valami ilyesmi lehet akkor a táblázat:


|._._._._._._._| tízesek | egyesek | ... ... a szám ... ... |

|eredeti szám| ... 3b ... | . . . b . .. | 10·(3b) + b = 31b|

|Új szám.._...| . . . b ... | ... 3b . .. | 10b + (3b) = 13b |


Eredeti: 31b

Eredeti fele: 31b/2

Öttel kevesebb: 31b/2 – 5

Ezzel egyenlő az új: 13b = 31b/2 – 5


És most már csak ezt az egyenletet kell megoldani.


Ilyesmi?

2012. okt. 10. 19:31
 6/8 anonim ***** válasza:

Az 1-es vagyok. Kicsi drága, mi segíteni próbálunk.

Tehát Tízesek/Egyesek/a szám

2 6 26

Eredeti szám 26

Új szám 62

Ha csak ennyi kell, itt vannak.

A levezetédét fölöslagesen írtam le (ezek szerint), mert nem lenne nehéz követni. Ha csak ennyi kellett, írj csak ennyit. Sok sikert!

2012. okt. 10. 19:52
 7/8 anonim ***** válasza:
Bocsi siettem *a levezetését fölöslegesen
2012. okt. 10. 20:04
 8/8 A kérdező kommentje:
mind1... 5ös megvan :D nemkell már de azért köszi :D
2012. okt. 11. 15:27