Tehát úgy szól az első feladat, hogy a2=x+2 a10=x+10 és keresni kell az a1-et és az a3-at.


A másik pedig , hogy egy számtani sorozat első 10 tagjának összege 375, ami a fele a második 10 tag összegének. Az a1 a kérdés.


2012. okt. 9. 17:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Írd fel a1+n alakban a tagokat, ezekből ki lehet számolni az a1-et és az n-t.

A második példára az összegképletet használd. Kis segítség még: a második 10 tag összege = az első 20 tag összege - az első 10 tag összege.

2012. okt. 9. 18:12
 2/4 A kérdező kommentje:
és ha felírom úgy, hogy a1+n, akkor hova kerül az x+2?
2012. okt. 9. 18:16
 3/4 bongolo ***** válasza:

A számtani sorozatnak jellemzői a1 és d. a1 az első tagja és d a differenciája. Aztán tudjuk, hogy:

a2 = a1 + d

a3 = a1 + 2d

a4 = a1 + 3d

mindegyik d-vel több.


Most ezt tudjuk tehát:

a1+d = x+2

a1+9d = x+10


Ebből már ugye ki tudod számolni először d-t? (vond ki a két egyenletet egymásból)


Aztan egyértelmű lesz már az is, hogy mi az a1, ha pedig az megvan, ugye fel tudod írni a választ is.

2012. okt. 9. 18:37
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! így már értem :)
2012. okt. 9. 18:41