2012. szept. 30. 20:49
1/1 anonim válasza:
Az 'a' a számtani, az 'm' a
mértani sor tagjait jelöli
1.) feladat
S5 = 25 (Számtani)
a1 = m1
a2 = m2
a5 = m3
a1, a2, a3, a4, a5 = ?
Páratlan számú tagról lévén szó,
a sorozat tagjai felírhatók a
középső tag segítségével
a1 = a3 - 2d
a2 = a3 - d
a3 = a3
a4 = a3 + d
a5 = a3 + 2d
Az összegük
5*a3 = 25
amiből
a3 = 5
A mértani sor tagjai
m1 = a1 = a3 - 2d
m2 = a2 = a3 - d
m3 = a5 = a3 + 2d
A mértani sor tulajdonága miatt
írható
(a3 - 2d)(a3 + 2d) = (a3 - d)²
A műveletek elvégzése és
összevonás után marad
2*a3 = 5d
Az a3-t behelyettesítve
2*5 = 5d
ebből
d = 2
====
Ezzel a számtani sor tagjai
a1 = a3 - 2d = 5 - 4 = 1
a2 = a3 - d = 5 - 2 = 3
a3 = 5
a4 = a3 + d = 5 + 2 = 7
a5 = a3 + 2d = 5 + 4 = 9
======