Hogy számolom ki (számtani sorozat)?


Feladat: az (an) számtani sorozatokról a következőket tudjuk:

a2+a8=10, a3+a4=31.

Számítsuk ki a sorozatok első tagját és különbségét!!!


Segítsetek kérlek


2012. okt. 2. 16:01
 1/2 BKRS ***** válasza:

an=a1 + (n-1)d

ezert a ket egyenlet atirhato:

a1+d + a1+7d = 10

a1+2d + a1+3d = 31

Atrendezve:

2a1 + 8d = 10

2a1 + 5d =31

Vonjuk ki mondjuk az 1.-et a masodikbol

-3d=21

d=-7 (tehat a sorozat csokkeno)

ezt helyettestisuk vissza valamelyikbe:

2a1 -35 = 31

2a1 = 66

a1 = 33

Tehat az elso tag 33 a kulonbseg pedig -7.

2012. okt. 2. 16:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2012. okt. 2. 16:23