1.Bogi és anyukája együtt 45 évesek, Bogi és apukája együtt 49 évesek, míg a szülők életkora együtt 74 év.

Hány évesek ők 3 külön-külön?


2.Nagyi sütött egy nagy tepsi pogácsát. Ancsi megette a pogácsák 1/4 részét, Ádám a 2/7 részét, Bogi az 1/7 részét.

Kitti a maradékból kettőt hagyott a nagyinak, a többit megette.

a) Melyik gyerek hány darab pogácsát evett, ha tudjuk, hogy 10db-nál többet senki sem fogyasztott?

b) A pogácsák hányad részét ette meg Kitti?


Ez a kettő lenne, ha lehet akkor a kidolgozást is írjátok le. Előre is köszi :)



2012. szept. 30. 13:39
 1/5 anonim ***** válasza:

Fejezd ki egyik egyenletet a másikból. Kicsit gondolkodni nem árt hozzá, sokat segít, ha leírod amit tudsz.

1) legyen Bogi = A anya= B apa = C

A+B=45

A+C=49

B+C=74


Innentől gondolkodsz. Ezekből következik, hogy pl.

A+B+A+C=45+49

2A+B+C=94 (tudod, hogy B+C=74)

2A=20

A=10

Bogi tehát 10 éves, a többit behelyettesíted. Pogácsásnál is hasonló, rajzolj és gondolkodj.

2012. szept. 30. 14:26
 2/5 anonim válasza:

én csak az elsőt tudtam megoldani, szerintem:


Bogi=x

anyu=y

apu=z


x+y=45 ebből kiemelve -> x=45-y

x+z=49

y+z=74 ebből -> z=74-y


az elsőből kiemelve az (x=45-y)-t behelyettesítjük a második egyenletbe: (45-y)+z=49 /a z helyére is beírjuk a kiemeltet, szóval lesz

45-y+74-y=49

összevonunk-> 119-2y=49

Y=35

(z=74-y) z=39

(x=45-y) x=10


szóval Bogi 10 éves, az anyja 35, az apja pedig 39 :)

bocsi, hogy kicsit érthetetlenül írtam le, jobban nem tudtam:S

2012. szept. 30. 14:27
 3/5 A kérdező kommentje:
Óó :D Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2012. szept. 30. 14:36
 4/5 anonim válasza:
szívesen:) csak nem bonifert domonkos matematika verseny 2012/2013? :DDDDDDDDDDDDDDDDd
2012. szept. 30. 14:41
 5/5 A kérdező kommentje:
emelt szintű matekra járok, ott csináljuk. de már oda sajnos nem tudok beküldeni, mert már lejárt a határidő :(
2012. szept. 30. 15:18