Emelt matek- hogyan kellene ezt értelmeznem? Segít valaki elndítani?


Mely n egész számokra lesz a:

12nx + 24x -8n -4n^2

----------------------- (TÖRTVONAL XD)

3n^2 -12x + 4n -n^3


kifejezés értéke egész, ha x bármely egész számot jelentheti?


Köszönöm az esetleges megoldást! :))


2012. szept. 29. 18:10
 1/3 A kérdező kommentje:

12nx + 24x -8n -4n^2

---------------------------- (TÖRTVONAL XD)

3n^2 -12x + 4n -n^3

2012. szept. 29. 18:11
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem értem miért, de nem engedi végighúzni a törtvonalat, de a vonal AZ EGÉSZ SORRA ÉRVÉNYES!!
2012. szept. 29. 18:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt n paraméter, x változó. Rendezed a számlálót és a nevezőt is x-re. Kapsz egy ilyet: (ax+b)/(cx+d), ahol a, b, c, d egy-egy n-től függő kifejezés.


Először is: a nevező nem lehet nulla, vagyis cx=d-nek nem lehet egész megoldása. Ezt megvizsgálod, mely n-eknél igaz, azokat kizárod.


Ha jól számolom, a=(n+2)*c, tehát átalakíthatod a törtet:

(ax+b)/(cx+d) = [(n+2)cx+(n+2)d-(n+2)d+b]/(cx+d) = (n+2) + (b-(n+2)d)/(cx+d). Itt már látszik, hogy a (b-(n+2)d)/(cx+d)-nek kell minden x-re egész számnak lennie.


Itt két eset van: Ha c=0, akkor minden x-re ugyanannyi a kifejezés értéke, megnézed, hogy egész-e, és kész.


Ha c nem nulla, akkor cx+d akármilyen nagy lehet, ha x elég nagy (vagy elég negatív, attól függően, hogy c pozitív, vagy negatív). Ez tehát minden x-re csak akkor lehet egész, ha a számláló nulla. Megnézed, ez milyen n-re igaz, és kész.

2012. szept. 29. 19:09