Ez a egyenlet jott ki, valaki segitene?


Volt egy fizika feladat, egy szoget kellet kiszamolni es ez az egyenelt jott ki, de nem tudtam tovabb csinalni.


0.5*sin^2(x) - sin(2x) = 0


Ugy nez ki mint egy masodfoku egyenlet, elso tag a negyzeten, a masodik az elso hatvanyon,de a masodik tag akkor csak sin(x) kene legyen nem sin(2x).


Koszi elore is.



2012. szept. 17. 20:26
 1/5 rajcziz ***** válasza:
72%

Szerintem simán rendezd:

0.5*sin^2(x) = sin(2x)

0.5*sin(x)*sin(x) = 2*sin(x)*cos(x) - sin(x) kiesik

0.5*sin(x) = 2*cos(x) - osztasz cos(x)-szel

0,5*(sin(x)/cos(x))=2

0,5*tg(x)=2

tg(x)=4

2012. szept. 17. 20:32
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Hasznos azonosság: sin(2x)=2*sin(x)cos(x)

Így az egyenlet ( leosztok 0,5-tel és alkalmazon a fenti azonosságot)


sin^2(x)-sin(x)cos(x)=0


Kiemelve sin(x)-et:


sin(x)*{sin(x)-cos(x)}=0


Szorzat úgy 0, ha valamelyik tag 0


Vagy sin(x)=0 -> innen könnyű

vagy sin(x)=cos(x)

Mivel sin^2(x)+cos^2(x)=1, ezért cos x = √(1-sin²x)

Ha cos(x)=sin(x) akkor sin(x)= √(1-sin²x)

Innen kis átalakítással kijön ( na, dolgozz te is. :D), hogy sin x = ±1/√2 innen meg megint meg lehet mondani az eredményt.


*Külön említést érdemel, hogy végre van valaki, aki normálisan le tudta írni a négyzetre emelést... a többi kérdező nem ismeri a ^2 jelet.*

2012. szept. 17. 20:35
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első megoldás jó lenne, de a sin x-et nem lehet kihúzni.


I. eset sin x =0, ez ad megoldásokat.


II. eset sin x nem 0, ekkor el lehet vele osztani.



2. megoldás szépen megkerülte a problémát a kiemeléssel, csak az osztást sikerült elrontani :)


Ha a 2*sinx*cosx -et elosztom féllel, akkor 4sinx*cosx lesz belőle.

2012. szept. 17. 20:37
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Jah én is észrevettem, csak későn. Bocsi.
2012. szept. 17. 20:45
 5/5 A kérdező kommentje:
jujjj koszonom:D
2012. szept. 17. 22:11